YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapalı alanda suç üstü...
Kapalı alanda suç üstü...
06 Ekim 2011 12:16
Kocaeli'de Vali Yardımcısı Mustafa Ünlüsoy'un da katıldığı denetimlerde kapalı alanlarda sigara içtiği tespit edilen 5 kişiye 75'er TL ceza kesildi...

İzmit'in Karabaş Mahallesi'ndeki denetimler öncesinde AA muhabirine açıklama yapan Vali Yardımcısı Ünlüsoy, denetimlerin, 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Kanununun işletme sahiplerine anlatılması amacıyla başladığını söyledi.

Kapalı alanların camlarının açılarak açık alanlar haline getirildiğini ve buralarda tütün ürünlerinin kullanıldığını ifade eden Ünlüsoy, açılır kapanır mekanizmaların bulunduğu işletmelerde bu mekanizmaların gün içerisinde kapatıldığını ve tütün ürünlerinin zararlarından korunmanın yeterli olmadığını belirtti.

Kış aylarında havanın soğumasıyla birlikte denetimlerin daha fazla anlam kazanacağını vurgulayan Ünlüsoy, '' Denetimlerde işletme sahiplerine ve vatandaşlarımıza hem ikazlarda hem açıklamalarda bulunuyoruz. Ekiplerimizde yasal olarak cezai işlem uyguluyorlar. Bu denetimler önümüzdeki aylarda da sürecek bizlerde kurul olarak katılacağız'' diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'nın denetimler için 14 araç gönderdiğini ve bu araçlarından 12 tanesinin ilçelere gönderildiğini belirten Ünlüsoy, şöyle devam etti:

''İzmit ve Gebze ilçelerimiz büyük olduğu için bu ilçelerimize 2'şer tane araç gönderildi. Diğer ilçelerimize birer araç gönderdik. 12 ilçemizde de eş zamanlı olarak bu denetimleri yapıyoruz. Ekiplerimizi oluşturduk. Bu denetim ekiplerimizin içerisinde İl Sağlık Müdürlüğü'nün elemanları, Emniyet Müdürlüğünün elemanları, belediye zabıta ekipleri ve kırsal kesimlerde de jandarma elemanları yer alıyor. Amacımız vatandaşımızın sigara içmesini önlemek değil, görevimiz bu mekanların uygun hale getirilmesidir.''

Daha sonra Vali Yardımcısı Ünlüsoy ve İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık'ın da arasında bulunduğu ekipler Hürriyet Caddesi'ndeki bazı iş yerlerinde denetim yaptı.

Bir pastanenin üst katında sigara içerken ekiplere yakalanan S.O, ''İşletme sahibi burada sigara içebileceğimizi söyledi. Sigara içemeyeceğimi bilseydim zaten buraya gelmezim. Uyarı levhası da yok bulunduğumuz yerde. Ceza kesilecekse iş yeri sahibine kesilsin'' diyerek kendisini savundu.

Kapalı alanda sigara içmenin yasak olduğunu söyleyen ekipler, S.O. ile yanındaki Z.Ö'ye 75'er TL ceza kesti.

Akşam ilerleyen saatlere kadar devam eden ve yaklaşık 50 iş yerinde yapılan denetimlerde kapalı alanda sigara içtiği belirlenen toplam 5 kişiye 75'er TL ceza kesildiği öğrenildi. Ayrıca kapalı alanda sigara içilen 11 iş yeri ise uyarıldı. (AA)

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler