YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapadokya'ya turist akını
Kapadokya'ya turist akını
11 Aralık 2012 11:04
Türkiye'nin önemli kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesini bu yılın 11 ayında 2 milyon 477 bin 136 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Nevşehir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, peribacaları, oyma kaya kiliseleri, yeraltı şehirleri ve sıcak hava balonculuğu ile ünlü Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik yerleri, bu yılın ocak-kasım döneminde 2 milyon 477 bin 136 yerli ve yabancı turist gezdi. Geçen yılın aynı döneminde ise bölgeyi 2 milyon 434 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti.

Bölgede yılın 11 ayında en çok ziyaret edilen mekanlar arasında Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Derinkuyu Yeraltı Şehri ilk sıralarda yer aldı.

Kapadokya bölgesinde Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Açıksaray ve Mustafapaşa Ören Yeri, Nevşehir, Ürgüp, Hacıbektaş Veli Müzesi, Çavuşin, Gülşehir St. Jean, Mustafapaşa Constantin-Eleni, Karanlık, Tokalı ve El Nazar kiliseleri ile Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık bulunduruluyor.

Müze ve ören yerlerinden yılda ortalama 10 milyon lira gelir elde edilen Kapadokya'da yıl sonuna kadar hem elde edilen gelirin artması hem de turist sayısının 3 milyona yaklaşması ve 2011 yılına ait olan ziyaretçi rekorunun da kırılması bekleniyor.

Bölgeyi, 2011 yılında 2 milyon 511 bin 955 kişi ziyaret etmişti.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler