YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanyonda mahsur kalan aileyi AKUT kurtardı
Kanyonda mahsur kalan aileyi AKUT kurtardı
03 Eylül 2015 05:10
Marmaris'de çıktıkları kanyon içindeki kayalıklarda mahsur kalan baba ve iki oğlunu AKUT ekibi yaklaşık 5 saat süren operasyonla kurtardı.
Ankara'dan ailesiyle birlikte Marmaris'e tatile gelen Mehmet Coşan (44) oğulları Doğa Baran (14) ve Egemen (10) ile doğa yürüyüşüne çıktı. İlçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Osmaniye Mahallesi'ndeki ormanlık alandan yürümeye başlayan aile, Asparan mevkisi yakınlarındaki gittikleri kanyonda havanın kararması üzerine geri dönemeyerek mahsur kaldı.

Baba Coşan, cep telefonuyla jandarmayı arayarak yardım istedi. Jandarmanın haber vermesi üzerine AKUT Marmaris Ekibi bölgeye giderek arama kurtarma çalışması başlattı. 45 dakikalık bir yürüyüşün ardından aileye ulaşan 12 kişilik AKUT ekibi, yaklaşık 5 saatin sonunda aileye kurtarmayı başardı. Kayalıklardan AKUT gönüllülerinin yardımıyla inen baba ve oğulları Osmaniye Mahallesi'ne getirildi. 

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Mehmet Coşan, ailecek doğayı çok sevdiklerini ve bundan dolayı bir dağ macerası yapmak için yürüyüşe çıktıklarını söyledi.

Önlerine çıkan tepeleri aştıkça doğa yürüyüşünün daha tutkulu bir hale geldiğini ifade eden Coşar, "Her metreden sonra yürüyüşümüz daha çarpıcı hale geldi. Zirveyi görmek için tırmanmaya devam ettik. Bu işin dönüşü nasıl olsa kolaydır şeklinde düşündük. Kanyonun içine indiğimizde ise güneş battı" dedi. 

Geri dönemeyeceklerini anlayınca jandarmayı aradıklarını anlatan Coşar, AKUT'un araçlarını görünce rahatladıklarını kaydetti. Soğukkanlılıklarını koruduklarını dile getiren Coşar, sadece yabani bir hayvana ait olduğunu düşündükleri sesleri duyunca kısa süreli bir korku yaşadıklarını belirtti. Coşar, Türkiye'de AKUT gibi sivil bir inisiyatifin olmasından bir kez daha mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

AKUT Marmaris Ekibi Lideri Ersan Erverdi ise yanlarında su, yiyecek, hava şartlarına uygun kıyafet olmadığını öğrenince ve bölgede vahşi hayvanların bulunmasından dolayı aileyi riske atmadan sabahı beklemeden harekete geçtiklerini bildirdi. Ailenin paniğe kapılarak bilmedikleri bir yoldan gidebileceklerini düşündüklerini vurgulayan Erverdi, "Daha feci sonuçlar doğmadan yaklaşık 5 saatlik bir çalışmayla aileyi kurtardık" diye konuştu. 

Coşar ailesi, daha sonra AKUT ekibi tarafından otellerine bırakıldı. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler