YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanserli köy taşınıyor
Kanserli köy taşınıyor
23 Mayıs 2012 12:33
Kanserden ölümlerin yüksekliği nedeniyle 'kanserli köy' olarak gündeme gelen Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Karain köyü taşınıyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), kanserden ölümlerin yüksekliği nedeniyle ''kanserli köy'' olarak gündeme gelen Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Karain için 126 tarım konutundan oluşan yeni bir köy kuracak.

İdare, 28 Mayıs'ta düzenleyeceği ihaleyle tarım köy konutlarının yanı sıra köyün altyapı ve çevre düzenlemesini de yapacak.

Kanser hastalığından ölümlerin diğer yerleşim yerlerine oranla hayli yüksek olması nedeniyle gündeme gelen Karain'de, geçen 33 yıl içinde yaklaşık 280 kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği biliniyor.Karain köylülerinin ev ve bahçe duvarlarında kullandıkları taşlardaki ''eriyonit'' maddesinin, akciğer kanserine neden olduğu öne sürülüyor. Taşların kolayca ufalanması nedeniyle solunum yoluyla alınan tozların hastalığa yol açtığı iddia ediliyor.


-Afet kapsamına alındı-


Akciğer kanserinden hayatını kaybedenlerin sayısının ortalamanın hayli üzerinde olması Karain'in, Bakanlar Kurulu Kararı ile afet bölgesi kapsamına alınmasına neden oldu. Kanserden ölümlerin oldukça yüksek olduğu Karain köyünün, bağlı bulunduğu Ürgüp ilçesi yakınlarına taşınması planlanıyor.

TOKİ bu amaçla, Karainliler için Tarım Köy Projesi kapsamında 126 konut inşa edecek. Konutların ihalesi 28 Mayıs 2012'de TOKİ'nin Bilkent'teki yerleşkesinde yapılacak. Konutların tamamlanmasıyla Karainliler ''eriyonit'' maddesi üreten yapılardan, TOKİ'nin inşa edeceği sağlıklı ve güvenli konutlara taşınacak. TOKİ, yeni inşa edeceği köyün altyapısı ile çevre düzenlemesini de yapacak. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler