YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kan davası barışla sonuçlandı
Kan davası barışla sonuçlandı
20 Nisan 2010 20:49
Osmaniye’de yaşayan Şanlıurfalı iki aile arasındaki husumet, kan davasına dönüşmeden Şanlıurfalılar Derneği'nin girişimleri ile barışla sonuçlandırıldı.

Yaklaşık 3 yıl önce çıkan bir kavgada Bilal Akbaş, Feyat Doğan’ı bıçaklayarak ölümüne neden olmuş ve iki aile arasında husumet oluşmuştu.
 

Şanlıurfalılar Derneği Başkanı Mehmet Gündüz ve Şanlıurfa’nın Suruç Yöresinin Sorumlusu Şıh Nahsan Uçar’ın girişimleri sonucunda aralarında husumet bulunan Doğan ve Akbaş aileleri düzenlenen törende bir araya getirildi. İki aile arasında ki husumeti ortadan kaldırmak için Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesinde barış yemeği düzenlendi. Akbaş ve Doğan aileleri düzenlenen barış yemeğinde, aralarındaki husumete son verdi.
 

Merhum Feyat Doğan’ın ağabeyi Ömer Doğan ve yakınları ile Bilal Akbaş’ın Babası Aziz Akbaş ve akrabaları birbirlerine sarılarak barıştılar.
 

Barış yemeğinde bir konuşma yapan İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Öztürk, her zaman anlaşmazlıkların olabileceğini belirterek, bu anlaşmazlıkların hiçbir zaman kan davasına ve düşmanlıklara dönüştürülmemesi gerektiğini söyledi. Öztürk, "Akıl ve mantığını kullanan insanların yapacağı en önemli iş düşmanlıklara, kine ve öç almaya son vermeleridir. Toplumsal barış herkesin olmazsa olmaz görevidir." dedi.
 

Vali Vekili Hüseyin Doğan ve Belediye Başkanı Kadir Kara ve barışa öncülük eden Osmaniye Şanlıurfalılar Derneği Başkanı Mehmet Gündüz de birer konuşma yaparak, aileleri kutladı.
 

Daha sonra Vali Vekili Hüseyin Doğan ve Belediye Başkanı Kadir Kara tarafından her iki aile büyüklerine birer Kur’an-ı Kerim hediye edildi.
 

Barış töreni yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı barış yemeği ile son buldu. Törene; Vali Vekili Hüseyin Doğan, Vali Yardımcısı Halit Deveci, Belediye Başkanı Kadir Kara, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, İl Jandarma Komutan Vekili Binbaşı Ahmet Turan Yalçıner, İl Müftü Vekili Hüseyin Öztürk, Toprakkale Belediye Başkanı Sedat Şanal, Cevdetiye Belediye Başkanı İlhami Önal, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Turunç ve çok sayıda davetli katıldı. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler