YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamaruzzaman'ın idamı İstanbul'da protesto edildi
Kamaruzzaman'ın idamı İstanbul'da protesto edildi
14 Nisan 2015 14:28
Cemaat-i İslami liderlerinden Muhammed Kamaruzzaman’ın idam edilmesi Özgür-Der’in çağrısıyla bugün 13.00'te Gayrettepe'deki Bangladeş Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Cemaat-i İslami hareketinin liderlerini hukuksuz bir şekilde yargılayıp idam cezalarıyla mahkûm eden ve bunları bir bir uygulayan Bangladeş yönetimi, İstanbul’daki Bangladeş Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Özgür-Der’in çağrısıyla toplanan grup konsolosluğun bulunduğu Ercan İşhanı önünde “Katil Hasina Hesap Verecek! Bangladeş’te Zafer İslam’ın Olacak!” yazılı bir pankart açtı.

Kamaruzzaman’a Rahmet; Hasina’ya Lanet Okundu

Uluslararası Hukukçular Birliği ve Hukukçular Derneği mensubu avukatların da destek verdiği eylemin sunumunu Özgür-Der mensubu Murat Ayar yaptı. Ayar, Bangladeşli Müslümanların yalnız olmadığını ifade etti.

Eylemde bir konuşma yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Hasina yönetiminin üzerinden 35 yıl geçmiş ve üstelik kayda değer hukuki bir zemini olmayan suçlamalar üzerinden idam cezalarının verilmesinin insanlık suçu olduğunu söyledi. Öte yandan Cemaati İslami liderlerinin idam cezasına rağmen dik duruş göstererek ümmete örneklik teşkil ettiklerini belirten Kaya, Kamaruzzaman’ın da tıpkı Abdulkadir Molla gibi şehadete onuruyla yürüdüğünü ifade etti.

Eylemde Uluslararası Hukukçular Birliği adına açıklama yapan Av. Yasin Şamlı, Kamaruzzaman ve Cemaati İslami ile ilgili diğer davalarda yaşanan eşi benzeri görülmemiş hukuksuzlukları gözler önüne serdi. Açıklamanın tam metnini aşağıda okuyabilirsiniz.

Eylemde son olarak Özgür-Der adına Bangladeş Konsolosluğuna verilmek üzere yazılan mektubuFatma Turan okudu. “Her fırsatta insan haklarından, muhalif fikir ve eylemlerin özgürlüğünden söz eden küresel güçlerin aynen Mısır’da, aynen Filistin’de, aynen Irak’ta, Suriye’de, Özbekistan’da ve tüm İslam dünyasında olduğu gibi Bangladeş’te de İslami hareket kadrolarına yönelik baskılar, zulümler, cinayetler söz konusu olduğunda nasıl bir anda sessizliğe gömüldüklerini görmek bizi hiç ama hiç şaşırtmamaktadır.” ifadelerinin de yer aldığı mektubun okunmasının ardından grup temsilcileri uzun uğraşlar neticesinde mektubu konsolosluk yetkililerine ulaştırdı.

“Katil Hasina Hesap Verecek! Bangladeş’te Zafer İslam’ın Olacak!”, “İdamları Durdurun! Stop The Executions!” “Cemaati İslami Susturulamaz! Long Live Jamaati Islami!” “Murder Hasina” yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı eylem boyunca “Katil Hasina Hesap Verecek” “Unutma Hasina Hesap Yakında” “Şehit Kamaruzzaman Onurumuzdur” “İslam Hareket Engellenemez!” “Hukuksuzluk Son Bulsun İdamlar Durdurulsun!” “Yaşasın İslami Mücadelemiz!” “Yaşasın Ümmet Dayanışması!” vb sloganlar atıldı, tekbirler getirildi.

 

HAKSÖZHABER

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler