YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalaşnikoflu saldırıdan 'töre' çıktı
Kalaşnikoflu saldırıdan 'töre' çıktı
31 Mart 2011 16:27
Bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kalaşnikoflu saldırının 'töre saikiyle' düzenlendiği belirlendi.

Diyarbakır'da bir kişinin uzun namlulu silahla vurularak öldürülmesiyle ilgili hazırlanan iddianamede, maktulün ''töre cinayetine'' kurban gittiği, birlikte olduğu evli kadının da cinayetten 6 gün sonra bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunduğu belirtildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Sur ilçesindeki bir parka uğradığı saldırı sonucu öldürülen M.Z.K ile ilgili soruşturmasını tamamladı.

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıklardan Y.Y'nin, maktul M.Z.K'yi eşi B.Y. ile ilişkisi olduğu iddiasıyla amcası H.Y. ve eşinin kardeşi M.S. ile birlikte tasarlayarak öldürdükleri kaydedildi.


-KADIN DA 6 GÜN SONRA ÖLDÜRÜLDÜ-


Sanıklardan Y.Y'nin eşi B.Y'nin de olaydan 6 gün sonra Bismil'de bir akaryakıt istasyonunun yakınlarında ölü bulunduğu belirtilen iddianamede, şöyle denildi:

''Şüphelilerin M.Z.K'yi öldürme nedenleri, Y.Y'nin eşi B.Y. ile ilişki içinde olduğunu düşünmelerinden kaynaklanmaktadır. Olaydan sonra B.Y'nin de şüphelilerin akrabaları tarafından öldürülmüş olması dikkate alındığından yörede geçerli olan töre kurallarına göre 'bir bayanın eşini aldatması durumunda aldatan eş ve aldattığı üçüncü şahsın öldürülmesi' şeklinde olduğu bu nedenle M.Z,K'nin yörede bulunan töre kuralları gereği öldürdükleri anlaşılmaktadır.''

Sanıklar Y.Y, H.Y. ve M.S'nin, TCK'nın 82/1. maddesinde yer alan ''tasarlayarak'' ve ''töre saikiyle adam öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Diğer yandan, zanlı Y.Y'nin eşi B.Y, 23 Eylül 2010'da Bismil ilçesinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunmuştu.

Söz konusu cinayete ilişkin soruşturma ise ilçe savcılığınca yürütülüyor. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler