YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafatasları kime ait?
Kafatasları kime ait?
28 Ekim 2009 20:25
Batman'ın Sason ilçesinde bulunan 5 kafatası, kayıp yakınlarını harekete geçirdi.

Batman'ın Sason ilçesi Helkıs Dağı'nda bulunan 5 kafatası ve insan kemikleri faili meçhule kurban gidenlerin yakınlarını harekete geçirdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda yapılan DNA testlerinin tamamlanması üzerine, kemiklerin yakınlarına ait olduğunu düşünen 14 kayıp yakını İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvurdu. Vatandaşlar, İHD ve Mazlum-Der temsilcileri gözetiminde Batman Bölge Hastanesi'ne giderek DNA testi için kan örneği verdi. Kan örnekleri İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek kemiklerin DNA sonuçlarıyla karşılaştırılacak.

Kayıp yakınlarının kan verme işlemine eşlik eden Mazlum-Der Batman Şube Başkanı Murat Çiçek, Helkıs Dağı'nda kemikler bulunmasının birçok kayıp yakınını umutlandırdığını belirtti. Çiçek, "Yıllardır yakınlarını arayan aileler, kemiklerine bile olsa kavuşmayı bekliyor. Kan ve DNA sonuçlarının karşılaştırılması sonucu kayıp yakınlarının beklentilerinin boşa çıkmayacağını umuyoruz." dedi.

Batman'ın Sason ve Kozluk ilçesi sınırlarının kesiştiği bölgedeki Helkis Dağı'nda mayıs ayında çok sayıda kemik ve kafatasları bulunmuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler