YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadrolu eşekler soğuktan korunuyor
Kadrolu eşekler soğuktan korunuyor
11 Ocak 2013 10:11
Mardin Belediyesi tarafından çöp toplama işlerinde kullanılan kadrolu eşekler, dondurucu soğuğa karşı elektrikli sobalarla ısıtılıyor.

 

Tüm Türkiye'de yaşanan yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuklar Mardin'de de etkili oluyor. Özellikle Mardin'in dar sokaklarında biriken çöplerin toplanmasında kullanılan kadrolu eşekleri, dondurucu soğuktan korumak için ahırlarına elektrikli ısıtıcı kondu. Teker Mahallesi'nde bulunan 300 yıllık tablada kalan 47 kadrolu eşeğin, günlük olarak veteriner gözetiminde sağlık kontrolleri ve bakımları yapılıyor. 
 
İki gündür dondurucu soğukların yaşandığı Mardin'de kadrolu eşekleri işe çıkarmadıklarını belirten Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, eşekleri dondurucu soğuğa karşı korumak için ahırı ısıtıcı soba ile ısıttıklarını belirtti. Başkan Ayanoğlu, "Tarihi Mardin sokakları dar olduğu için çöp toplama işlerinde eşekleri kullanıyoruz. Soğuk olması sebebiyle hayvanları iki gündür işe çıkarmıyoruz. Hava sıcaklıkları eksi 5 ile 7 dereceye kadar düştü. Mardin yüksek rakım olduğu için soğuklar onları da etkiliyor. Hayvan haklarına azami derecede riayet ediyoruz. Bunların telef olmaması konusunda belediye olarak tedbirlerimizi alıyoruz."dedi
 
İki gündür işe çıkamayan eşeklerin yerine, belediye bünyesinde çalışan işçiler şehrin dar sokaklarında biriken çöpleri ve karları temizlemeye başladı.
 
 
 
CHA
Etiketler: , ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler