YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir Topbaş sonunda patladı!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “istanbul bunu hak etmedi, Türkiye bunu hak etmedi" dedi.
Kadir Topbaş sonunda patladı!
24 Haziran 2013 / 17:40 Güncelleme: 24 Haziran 2013 / 17:43

Başkan Kadir Topbaş, Gezi Parkı olayları nedeniyle etkilenen turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya gelerek, değerlendirme yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nde yapılan toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Başkan Topbaş, “İstanbul ne kadar zinde olursa, başarılı olursa Türkiye o kadar da gelişebilmektedir. İstanbul’suz bir turizmin olmayacağı da bir aşikardır. Bir takım organizasyonların iptali ve rezervasyonların iptal edilmesi gibi olaylarla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Artık bunun tadını kaçırmayalım” diyen Başkan Topbaş, İstanbul’un daha fazla sıkıntıya sokulmamasını istedi. Topbaş, “İstanbul bunu hak etmedi, Türkiye bunu hak etmedi. Türkiye’nin birçok yerinde maalesef bunun benzerleri oluşmakta. Kendi ideolojilerine taraftar bulamayanlar, ideolojilerinin bittiği bir dünyada gençleri bu konuda etkilemeye çalıştıklarını görmekteyiz şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş, yaşanan olayların ekonomide ciddi kayıplara neden olduğunu ifade ederek, “Ekonomideki ciddi kayıplara bakıldığında Türkiye’nin geleceğinin karartılmakta ve Türkiye’nin dostlarının kimler olduğunu, Türkiye’nin sıkıntılarını konusunda birilerinin nasıl ellerini ovuşturduğunu maalesef görmekteyiz. Her gün bir başka gerekçe bulunarak orada toplanma çağrıları yapılabilir. Bir takım gerekçelerle bunu zinde tutmak isteyebilirler. Bunu biz geçmişte 68 kuşağı olarak gördük ve yaşadık. Lütfen buna fırsat vermeyelim” şeklinde konuştu.

Olaylar nedeniyle büyük ölçüde etkilenen turizm sektörünü tekrar ayağa kaldırmak, kentin imajının dünyada yeniden düzeltilmesi için sosyal medyayı kullanan gençlere görevler düştüğünü anlatan Topbaş, “Sosyal medyayı çok iyi kullanan gençlerimiz ve bilhassa lisan bilen gençlerimiz dünyaya bunun mesajlarını vermek suretiyle bu sıkıntıları geride bırakacağımızı ifade edebilirler” dedi.

Topbaş, 2020 Olimpiyatları ile ilgili olarak artık karar aşamasına girildiğini de belirterek, “Eğer burada bu devam ederse, bu sıkıntılar yaşanırsa, 2020 Olimpiyatları hayal olur. Millet olarak biz kaybederiz, İstanbul kaybeder. Kim kazanır bunu herkes biliyor. Bizler de yönetimler olarak bundan sonraki süreçlerde halkımızın sıkıntılarını da dikkate alarak farklı bir yönetim anlayışını ortaya koyacağımızı ifade etmiştik” diye konuştu.

Turizmcilerin endişe içerisinde olduklarını anlatan Topbaş, “Yani bu biraz daha devam ederse bu sıkıntıları aşamayacak boyuta gelebilir. İstanbul’un başarıları gölgelenebilir, turizmden aldığımız paylar düşebilir ve hizmet sektöründe istihdamda gerilemeler ortaya çıkabilir” dedi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler