YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir Topbaş, Silivri üzerinden muhalefeti eleştirdi
Kadir Topbaş, Silivri üzerinden muhalefeti eleştirdi
06 Ocak 2014 18:31
Silivri Atıksu Tüneli çalışmalarını inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyasi parti ayırımı yapmadan her yere hizmet götürdüklerini belirtti.

Başkan Topbaş, Silivri’de bugüne kadar insanların kirli denizde yüzdüğünü ifade ederek, “Bunu kimse düşünemedi, nasıl çözeriz denmedi” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Silivri Atıksu Tüneli çalışmalarını inceledi. Başkan Topbaş, kendisine destek sloganları yazılı dövizler taşıyan Silivrililer’e hitap etti. Topbaş, yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir siyasi parti ayırımı yapmadıklarını belirterek “Yine biz muhalefet partisi ilçesi demedik, oradaki çalışmalarımızı bitirdik" dedi.

Muhalefet partililerin olduğu ilçelere yatırım yapılmıyor denildiğini anlatan Topbaş, şöyle konuştu: "Silivri'ye sadece İSKİ marifetiyle bu bölgeye yaptığımız yatırım 1 katrilyon. Metrodan söz ediyoruz. Hayalleri dahi yetmez. Ufukları dahi bu kadar geniş değil. Bu şehrin ne hale geldiğini, nasıl geliştiğini yurttaşlar olarak her birimiz takip ediyoruz. Hizmet üretiyoruz. 25 kilometre tünel, 30 metre derinlikten bütün sahillerin atık sularını alacak şekilde devasa tünel. Atık su tüneli 2 metre 20 santim çapında. Devasa bir tünel 25 kilometre. 270 kilometre de büyük havzayı kucaklasın diye kollektörler yapıldı."

“Nasıl çözeriz demedi”

Muhalefin kendilerini eleştirdiğini fakat İBB olarak her zaman hizmet ürettiklerini belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllarca bu sahillerden insanlarımız maalesef kirlettikleri denizden istifade etmeye çalıştılar. Denize girdiğini zannetti; hastalık ve pislik içerisinde oldu. Bunu kimse düşünemedi, nasıl çözeriz denmedi. Biz kirletilen bu denizlerin tekrar sağlıklı hale gelmesi için İstanbul'un tamamında 94 öncesi atık suların yüzde 4'ü temizlenirken, şuanda yüzde 95'e geldik. Köylere kadar biyolojik arıtma tesisleri kurduk. Bugüne kadar neredeydiler, kaç tane yaptılar.”

"İstanbul'da dere problemi kalmayacak"

İstanbul'un dere problemlerinin 2014 yılı itibariyle tamamen sona ereceğini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şunları söyledi: "Istanbul'da 2014 yılı sonuna kadar dere problemi kalmayacak. Hepsinin ihalesi yapıldı. Bu şehir artık Avrupa'nın temiz şehirlerinden birisi olarak gururla ifade edebileceğimiz hale geliyor."
"Biz tarihe iz düşüyoruz" diyen Kadir Topbaş, gelecek zamanda kirlilik, ulaşım gibi problemlerin söz konusu olamayacağını belirtti.

"Kasamızda paramız var"

Bütün kaynakları doğru kullandıklarını ifade eden Kadir Topbaş, "Göreve geldiğimiz yıldan bu yana bizim kamulaştırdığımız, yani tapusunu sizin için belediyemize aldığımız alan miktarı 26 milyon metrekare. 2011-2013 yıllarında kamulaştırdığımız alan 14 milyon metrekare. İSKİ'miz 1 milyar dolar bedel ödemiş. Hamdolsun bütçemiz yerinde. Kasamızda paramız var. Bir derdimiz yok. Hizmet bizim işimizdir" dedi.

"İstanbul'da su problemi kalmayacak"

İstanbul'da su sorununa da değinen Topbaş, İstanbullara susuzluğun yaşanmayacağı müjdesini vererek şöyle konuştu: "Su ve orman bakanımızın da ifade ettiği gibi İstanbul'da su problemi yaşanmayacak. Bunun için hazırlıklarımızı yaptık. 14 milyon insanın yaşadığı şehirde 3 milyon metreküp su kullanılmasına rağmen su problemi inşallah yaşanmayacak."
Kadir Topbaş, konuşmasının ardından vatandaşlarla birlikte TBM aracıyla tünelin bitiş noktasının açılmasını izledi. Başkan Topbaş, daha sonra İBB tarafından yaptırılan Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler