YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir Topbaş görevine başladı
Kadir Topbaş görevine başladı
08 Nisan 2014 19:34
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını üçüncü kez alan Kadir Topbaş, "Bugüne kadar hiçbir kula nasip olmamış tekrar bir yetkilenmeyi aldım İstanbullular'dan. İstanbullular'a teşekkür ediyorum" dedi.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde mazbatasını alan Topbaş, Saraçhane'deki Büyükşehir Belediyesi'nde coşkulu törenle karşılandı.

Topbaş, burada yaptığı konuşmada, milletin iradesinin sandığa yansıdığı bir seçimin geride kaldığını anlatarak, "Demokrasimiz kazandı, milletimiz kazandı, ülkemiz kazandı ve İstanbul kazandı" ifadesini kullandı.

Seçimin, Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından çok önemli sonuçları olduğuna dikkati çeken Topbaş, "Bazı gerçeklerle yüzleştik. Maalesef, bazı manipülasyonlara şahitlik ettik. Birtakım oyunlar oynandı. Türkiye'nin istikrarı adeta hedef alındı. Biz, 'Milletimiz bu ezberi bozar. Evelallah milletimize güveniyoruz' dedik" diye konuştu.

Sandıklar açıldığında milletin tüm kurguları bozduğunu kaydeden Topbaş, şöyle devam etti:

"Bu yarışa katılan tüm siyasilere, bundan sonraki süreçte bir başka görev düşmekte. Hazreti Mevlana'nın dediği gibi 'Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır'. Milleti iyi anlamanız gerekiyor. Milletimizin beklentilerini iyi okumanız gerekiyor, yoksa siyasi kulisler ve masa başında Türkiye'nin iktidarına talip olamazsınız, sonuç da alamazsınız. Bu gerçeği, bir kez daha milletimiz ortaya koydu. Milletimiz, Türkiye'nin istikrarının bozulmamasına karar verdi. Önüne hiçbir engelin çıkmaması konusunda, bir hassasiyet gösterdi. İnanıyorum ki tüm siyasiler ve birçok mahfiller, gerekli, kendine düşen buradaki bir takım görüntüleri ve kararları almışlardır, dersleri çıkarmışlardır."

"Bu kavga, bu gürültüye değer miydi?"

Topbaş, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak tüm vatandaşlara şöyle seslendi:

"Bu ülke hepimizin, yarınlar bizim. 'Bu ülkenin geleceğini karartmaya değer miydi? Bu kavga, bu gürültüye değer miydi? Niçin bu oyunlar oynandı? Niyetiniz neydi?' diye lütfen düşünülsün."

Herkesi barışa, sevgiye, hoşgörüye katkıda bulunmaya çağıran Topbaş, seçim meydanlarında maksadını aşan konuşmaların artık geride kalması gerektiğini, bunları tekrar etmenin hiç kimseye faydası olmadığını dile getirdi.

Türkiye'nin büyük bir aile, büyük bir millet olduğuna vurgu yapan Topbaş, "Kol kola girdiğimiz zaman, omuz omuza verdiğimiz zaman, Çanakkale zaferleri yazmış bir milletiz. Dünyadaki bütün gelişmeleri yakından takip ederek, evlatlarımızın yarınlarını beraberce hazırlayacağız. Böyle bir sorumluluk taşımaktayız. Tabii ki hassasiyetlerimiz var. Bizi biz yapan değerlerimiz var. Bu değerlerimize sahip çıkmak, bin yıllık tarihimizin izlerini yaşattığımız bu vatan toprağında yaşayan tüm insanlar olarak, bir sevgi yumağı oluşturmak zorundayız. Ayrı gayrı yapamayız. Beraberce büyük bir milletiz biz. Dünyaya medeniyetler öğretmişiz. Her daim söylerim; 'Fatih Cami yapıldığında Amerika kıtası henüz keşfedilmemişti' diye. Böyle bir ecdadın bireyleri olarak bize düşen görev; dünyada ezber bozmak, mazlumların yanında olmak. Kısır çekişmeleri bir kenara bırakarak yarınları birlikte kurmak zorundayız" diye konuştu.

Konuşmalarında "kazanma" kelimesini kullanmamaya gayret ettiğini aktaran Topbaş, "Kazanan millettir diyorum. Biz yetkileniyoruz, yetki veriliyor bize. Galibiyet Allah'ındır, zafer milletimizindir' diyorum" ifadelerini kullandı.

Topbaş, "2004'te başladığım heyecandan bir damla eksiltmeden, daha da farklı bir heyecanla tekrar görevin başındayım. Bugün, mazbatamı aldım ve ecdadımız, müjdelenmiş komutan Hazreti Fatih'i ziyaret ettim. Oradan buraya gelmekteyim. Bir emanet şehir olduğunun bilincindeyiz" dedi.

 

AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler