YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadın askerler PKK'lı teröristlere göz açtırmıyor
Terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlar nedeniyle 51 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur'da kadın askerlerinde desteğiyle operasyonlar tam gaz devam ediyor.
Kadın askerler PKK'lı teröristlere göz açtırmıyor
21 Ocak 2016 / 21:00 Güncelleme: 22 Ocak 2016 / 11:44

Operasyonların devam ettiği ve güvenlik güçleri ile teröristler arasında zaman zaman sıcak çatışmaların yaşandığı ilçe, tuzaklanan el yapımı patlayıcıların infilak etmesi yüzünden harabeye döndü. İlçede, neredeyse delik deşik olmayan bina da kalmadı. 

Çok sayıda asker, polis ve korucunun görev yaptığı ilçede, kadın askerler de operasyonlara destek veriyor. İlçede, tuzaklı patlayıcılardan temizlenen hendekler de birer birer kapatılıyor.

51 GÜNDE 17 ŞEHİT VERİLDİ, 100 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ 

Diyarbakır’ın merkez 4 ilçesinden biri olan Sur’da, teröristlerin kazdığı hendek ve kurdukları barikatlar ile tuzakladıkları patlayıcılar yüzünden 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 51’inci gününde devam ediyor. 

Yasağın başladığı tarihten bu yana yaşanan şiddetli çatışmalarda, 17 güvenlik görevlisinin şehit oldu, 125 güvenlik görevlisinin yaralandı, 100 teröristin öldürüldü, 6 teröristin ise yaralı olarak ele geçirildi.

OPERASYONLAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR 

Asker, polis ve korucuların katılımıyla gerçekleştirilen operasyonların ara verilmeden devam ettiği ilçede, zaman zaman teröristlerle güvenlik güçleri arasında sıcak çatışmalar yaşanıyor. 

Kadın askerlerin de destek verdiği operasyonlarda, bir taraftan teröristlerle çatışan güvenlik güçleri, diğer taraftan, evlerinden çıkmalarına teröristler tarafından izin verilmeyen vatandaşları kurtarmaya çalışıyor. Güvenlik güçleri, ilçedeki sokak hayvanlarını da besleyerek, hayatta kalmalarını sağlıyor.

HENDEKLER KAPATILIYOR 

İlçede, teröristlerin kazdıkları hendeklere tuzakladıkları patlayıcıların imhası için de yoğun çalışma yürütülüyor. Teröristlerden temizlenen bölgelerdeki hendek ve barikatlardaki patlayıcıların bazıları bomba imha uzmanları tarafından patlatılmadan etkisiz hale getirildi. 

Bazı patlayıcılar ise, etkisizleştirilmesi için infilak ettirildiği belirtildi. Patlayıcılardan arındırılan birçok hendek, Devlet Su işleri (DSİ) ve Karayollarına ait araçların getirdiği kumlarla kapatıldı. 

Diğer hendeklerin kapatılması için de çalışmaların sürdüğü ve ilçeye sürekli kamyonlarla kum getirildiği görüldü.

İLÇE HARABEYE DÖNDÜ 

İlçe, 51 gündür süren çatışmalar, teröristlerin bombalarının infilak etmesi ve teröristlerin evleri delerek, koridor olarak kullanmaları yüzünden harabeye de döndü. Çok sayıda binanın yerle bir olduğu ilçede, bazı binaların da büyük bir bölümü yıkıldı. 

Tüm binaların delik deşik olduğu ilçede, vatandaşların sadece evleri ve işyerleri değil, göç ederken yanlarına alamadıkları eşyaları da zarar gördü.


İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler