YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçak müdireden şok suçlama
Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde 19.5 milyon lirayı zimmedine geçirdiği iddiasıyla aranan Sakine Cihad'ın avukatı müvekkilinin müşterileri korumak adına gizlendiğini belirtirken kayıp para ile ilgili yeni iddialarda bulundu.
Kaçak müdireden şok suçlama
07 Kasım 2009 / 21:03 Güncelleme: 07 Kasım 2009 / 21:05

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 19,5 milyon lirayı zimmete geçirdiği iddia edilen banka müdür yardımcısı Sakine Cihad'ın avukatı Bülent Akbay, müvekkilinin savcılığa teslim olacağını, müşterileri korumak adına baskıları kabul etmeyerek, olayı bizzat kendisinin ortaya çıkardığını söyledi.

İskenderun'da 19,5 milyon liranın zimmete geçirildiği iddiasıyla başlayan soruşturma kapsamında ortadan kaybolan Sakine Cihad'ın avukatı Bülent Akbay müvekkilinin yakın zamanda teslim olacağını dile getirdi.

Banka Müdürü Ercüment Yeral'ın tutuklandığı, Müdür Yardımcısı Mahmut S.'nin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı banka vurgununda, halen kayıp olan Sakine Cihad'ın aslında kaçmadığı bankaya incelemeye gelen müfettişlere baskı altında ifade vermek istemediği için olayın adli makamlara ulaşmasını beklediği belirtildi.

Cihad'ın avukatı Akbay, çeşitli hesapların kur üzerinden yapılan işlemlerinden bankaya komisyon olarak aktarıldığını bunun sonucunda da müşterilerin de kar ve zarar ettiği bir süreç yaşandığını vurguladı.

2006 yılında banka müşterilerinin zarar etmesiyle doğan açığı kapatmak için sayısız defa işlem yapıldığını kaydeden Akbay, "Banka 14 milyon kar ediyor. Kimse nasıl işlem yapıldığını sormuyor. Para tatlı geliyor, karı banka alırken zarar müşteriye yansıdığı için açığa çıkıyor. Olay müvekkilimin kendi beyanı ile ortaya çıkıyor. Müfettişler müvekkilimin üzerine gelince psikolojik durumu bozuluyor ve uzaklaşıyor. Dosyanın adliyeye intikal etmesinin ardından adalete ifadesini verecek." şeklinde konuştu.

Müvekkilinin kaçmadığını vurgulayan Akbay, "Müfettişler kapıları kilitleyip oradaki insanları baskı altında tutuyor. Bankanın bir şekilde elde ettiği karı gizleme ve bu işten para ödemeden kurtulmaya çalışıyorlar. 14 milyon kayıptır diye savcılığa şikâyette bulunuyorlar. Ancak şikâyet dilekçeleri herhangi bir şeye dayanmıyor. Yazdıkları sadece bir dilekçe. Bunun üzerine yakalama emri düzenleniyor. Müfettişler bu bankadaki bilgileri, belgeleri karartma yapabiliyor. Bugüne kadar bankacılar insanları önce kendileri sorguluyorlar.

Müvekkilimin bu konuda eğer ihmali varsa adaletin vereceği cezaya razı. Ama bir tek kuruş almadığını boğazından geçmediğini paranın da bankadaki hesaplara bakıldığında görüleceğini belirtiyor. Olay, bağımsız müfettişler tarafından incelenirse gerçekler ortaya çıkacaktır. Müvekkilimin zimmetine geçirdiği tek kuruş bulunmamaktadır. İhmal varsa suç bankanın genel müdürlüğünündür. Müvekkilim ailesi, annesi ve babasıyla yaşıyor. İskenderun'un en güvenilir bankacılarındandır. 2006 yılında bu bankaya girmiş." diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler