YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabus uyanıyor: Mardin'de domuz gribi vakası
Kabus uyanıyor: Mardin'de domuz gribi vakası
09 Ocak 2016 14:19
Mardin Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz, domuz gribi şüphesiyle numune alınan 6 hastadan 2'sinde H1N1 virüsüne rastlandığını ve bunlardan birinin hayatını kaybettiğini, diğer 4 vakanın ise sonuçlarının beklendiğini bildirdi.

Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kızıltepe ilçesi devlet hastanesinde tedavi altına alınan Suriye uyruklu 39 yaşındaki Z.F. adlı kadının 4 Ocak'ta virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini, virüs tespit edilen diğer hastanın genel durumunun ise iyi olduğu belirtti.

H1N1 virüsü bulunduğundan şüphelenilen ve hastanelerde tedavilerine devam edilen 4 hastadan alınan numunelerin Ankara'ya gönderildiği bilgisini veren Yavuz, bunlarla ilgili sonuçların beklendiğini aktardı.

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak aile hekimlerine ve sağlık çalışanlarına gerekli bilgileri verdiklerini, vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik duyuru ve broşürler dağıttıklarını ifade eden Yavuz, şunları söyledi:

"En önemli konu, ellerimizi su ve sabunla en az 30 saniye yıkayalım. Selamlaşırken tokalaşırken öpüşmemeye dikkat edilmesi lazım. Diğer en önemli korunma yöntemi grip aşısı. 38 derecenin üzerinde ateşi olan, vücut, eklem ve kas ağrısı bulunan hastaların mutlaka doktora başvurmaları gerekir."


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler