YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Jiletler Çöpe Atılmasın' projesi
'Jiletler Çöpe Atılmasın' projesi
07 Ocak 2016 16:32
İzmit Belediyesince hayata geçirilen Jiletler Çöpe Atılmasın Projesi kapsamında çöplere atıldığında yaralanmalara yol açabilen jiletlerin geri dönüşümünün sağlanması amaçlanıyor.

Kocaeli Berberler Odası ve İzmit Kent Konseyi'nin de destek verdiği projenin bir kuaför salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, çöpe atılan jiletlerin genellikle geri dönüşüm işiyle uğraşan vatandaşlar ile sokak hayvanları için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Projeyle berber ve kuaförlerin atık jiletlerinin özel olarak hazırlanan kutuların içinde toplanacağını ve geri dönüşüme kazandırılacağını belirten Doğan, Kocaeli Berberler Odasına bağlı 380 berbere jiletlerin geri dönüşüme gönderilmesi için "jilet çek" kutuları dağıtılacağını dile getirdi.

Doğan, projenin amacının çöplere atılan jiletlerin yaralanmalara yol açmaması olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Berber ve kuaförler, kutularda biriktirdikleri jiletleri, İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünü arayarak aldırabilecekler. Proje, Türkiye'de ilk kez uygulanacak. Eskiden jiletler çöplere atılıyordu. Çöplerde yiyecek arayan hayvanlar jiletler yüzünden ciddi şekilde yaralanıyorlardı. Ayrıca geri dönüşüme işiyle uğraşan vatandaşların da elleri kesiliyordu. Proje sayesinde şehrimizdeki bütün berberler 'jilet çek' dediğimiz kutuda jiletlerini biriktirecekler. Böylelikle hem çevre ve insan sağlığı korunmuş olacak hem de geri dönüşüm ile ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Bu projenin Türkiye'ye örnek olacağına inanıyoruz." 

Projenin tanıtımına Kocaeli Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt, İzmit Kent Konseyi Başkanı Cafer Kozluca ile berber ve kuaförler katıldı.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler