YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmirliler kentte "dönüşüm" istiyor
İzmirliler kentte "dönüşüm" istiyor
25 Eylül 2013 11:37
Türkiye'nin üçüncü büyük metropolu, fuar ve liman kenti İzmir, gecekondu yoğunluğunu kentsel dönüşüm projeleriyle aşmak istiyor.

Dünyanın en büyük sosyal etkinliklerinden EXPO 2020'nin aday kentleri arasında yer alan İzmir'de, hem Türkiye'nin ilk kez EXPO'ya ev sahipliği yapması hem de adaylık sürecinde kentin vitrininin yenilenmesi amaçlanıyor.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, yaptığı açıklamada, çalışmalar hemen başlasa bile İzmir'deki kentsel dönüşümün 20 yılda tamamlanamayacağını belirtti.

O nedenle dönüşümün hızlandırılması gerektiğini aktaran Toprak, insanların beklemeye tahammülü olmadığını, insani anlamda yaşama ihtiyacı olunduğunu kaydetti.

İzmir'de güvenliksiz, niteliksiz ve sağlıksız yapılaşmanın söz konusu olduğunu ifade eden Toprak, "Ben de söylüyorum, özellikle afet riski taşıyan bir ile bunlar yakışmıyor, insaniyete, sosyal yaşama da yakışmıyor" dedi.

Türkiye'de 10 yıl önce yapılan araştırmada, 16 büyükşehir arasında niteliksiz, sağlıksız ve güvenliksiz gecekondu bölge ortalamasıyla İzmir'in ilk sırada yer aldığını anımsatan Mustafa Toprak, şehir büyüse ve gecekondu oranı azalsa da bugün aynı gerçeğin gözler önünde durduğunu kaydetti.

Kentsel dönüşüm bölgeleri

Kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde çalışmaların sürdüğüne dikkati çeken Vali Toprak, "Bayraklı, Karşıyaka, Bostanlı'ya geçişte yan yatan binalar ele alınacak. Daha ziyade Karşıyaka ile Bayraklı arasındaki Bornova'ya varan o yapılaşma dahil olmak üzere çalışılıyor" diye konuştu.

Gaziemir, Karabağlar ve Buca ilçelerindeki kentsel dönüşüm bölgelerine ilişkin hazırlık yapıldığını söyleyen Mustafa Toprak, çalışmaların daha iyi yürümesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yansıması olarak İzmir'de Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nün çalışmalara dahil edildiğini anlattı.

Diyarbakır - İzmir karşılaştırması

Vali Toprak, çarpık yapılaşmanın İzmir'de son 5-10 yılda başlamadığını, ancak son yıllara kadar çözüme ilişkin mesafe de alınamadığını dile getirdi.

Medeniyetin filizlendiği İzmir'in tüm göstergeler açısından Türkiye'nin 3. büyük şehri olduğunu söyleyen Mustafa Toprak, "İnsani bilinç düzeyinin yüksek olduğu İzmir'de eğitimli, donanımlı insanlar var. Bu ilin seçilmiş, atanmışları var. Yakışmıyor, yakışmıyor...Ben de söylüyorsam katkı sağlayamıyorsam bana da inanmayınız. Artık iş yapma zamanıdır. Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler