YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'in kurtuluşu coşkuyla kutlanıyor
İzmir'in kurtuluşu coşkuyla kutlanıyor
09 Eylül 2013 14:06
İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyet Meydanı'da tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Mustafa Kemal Atatürk'ün kente girişi temsili olarak canlandırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu törende yaptığı konuşmada, İzmir'in, işgal edildiği gün ulusun kurtuluşunu başlatan, kurtulduğu gün ise ulusun geleceğini belirleyen bir şehir olduğunu belirtti.

9 Eylül'ün, Anadolu insanı için özgür olma tarihinin başlangıcı olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

"9 Eylül destandır, diriliştir, kuruluştur, kurtuluştur. O yüzden İzmir, Milli Mücadele'nin kentidir. İzmir, geçmişine olduğu kadar, geleceğine de sahip çıkan önder bir kenttir. Çağdaş değerlere olan inancını, her geçen gün daha güçlü olarak hissettiren bir kenttir. Katılımcılık, yerel demokrasi ve uzlaşma kültürü konusunda örnek bir kenttir. Ve her zaman dik duran delikanlı bir kent. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında ve ilerlemesinde her zaman önemli görevler üstlenen ve bu görevleri başarıyla yerine getiren İzmir, yarınlara da umutla ve güvenle bakmaktadır."

EXPO 2020’yi çok istiyoruz

İzmir'in EXPO 2020'yi istediğini kaydeden Aziz Kocaoğlu, "Çünkü biliyoruz ki, geleceğin İzmir'ini oluşturma yolundaki çalışmalarımız, böylesine önemli bir organizasyon sayesinde hem daha anlamlı olacak hem de güç ve hız kazanacak" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalar, Kent Orkestrası'nın konseri ve Ege Üniversitesi Folklör ekibinin gösterileri ile sona erdi.

Törene, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti ve CHPİzmir milletvekilleri, kamu kurumu, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler