YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'in güvenliği için dört koldan denetim
İzmir'in güvenliği için dört koldan denetim
04 Mayıs 2016 12:06
İzmir'de kentin giriş ve çıkış noktalarında güvenlik önlemlerini artıran polis ekipleri, ayda yaklaşık 50 bin kişinin genel bilgi tarama sorgusunu yapıyor.

İzmir'de kentin giriş ve çıkış noktalarında güvenlik önlemlerini artıran polis ekipleri, ayda yaklaşık 50 bin kişinin genel bilgi tarama sorgusunu yapıyor.

Terör operasyonları sonrası artırılan güvenlik önlemleri kapsamında İzmir'in 6 ana girişinde oluşturulan sabit noktalarda sürekli denetim uygulaması gerçekleşiyor. Kent içindeki 400 noktadan her gün belirlenen 80'inde düzenli ve şok uygulamalar yapılıyor.

Dedektör köpeklerin desteğiyle asayiş, terör, trafik ve narkotik ekiplerinin katılımıyla yapılan denetimlere, ihtiyaç duyulması halinde havadan da helikopterle destek veriliyor.

Kentin 6 giriş noktasında çevik kuvvet ekiplerinin nöbet tuttuğu, zırhlı güvenlik kulübelerinin bulunduğu arama noktalarında önlem alan ekipler, durdurulan araçlardaki sürücü ve yolcuların Genel Bilgi Tarama (GBT) sistemi sorgularını yapıyor.

Kontrol noktalarında, istihbarata dayalı hedefi belirlenmiş denetimlerin yanında rastgele seçme yöntemiyle de araçlar durduruluyor.

Şüphelenilen durumlarda "Yunus" ekipleri araç ve üst araması yaparken, polis ekipleri denetimlerde uzman bomba ve narkotik köpeklerinden de yararlanıyor.

Uygulamalarda kiralık ve lüks araçlar dikkatle incelenirken, "ikiz plaka" konusuyla ilgili de araçların ruhsatları ve şasi numaraları üzerinden karşılaştırma yapıyor.

Aralıksız denetim

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı Akın Tan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 Ağustos 2015 yılından bu güne kadar İzmir'in 6 ana girişinde 24 saat kesintisiz uygulama yapıldığını söyledi.

Uygulamaların, İzmir'e gelen şüphelilerin bulunması, suç ve suç unsurlarının tespiti, muhtemel bir eylem için gelen terör örgütü üyelerine mani olmak amacıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Tan, bu noktalarda 255 personelin sürekli görev yaptığı bilgisini verdi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler