YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
İzmir'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
23 Eylül 2015 16:44
Karşıyaka ilçesinde "kurban parası ve himmet" adı altında para topladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı.

Karşıyaka ilçesinde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" için "kurban parası ve himmet" adı altında para topladığı iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı.

Kurban Bayramı öncesi Karşıyaka ilçesinde FETÖ'ye üye olduğu iddia edilen kişilerin "kurban parası" ve "himmet" adı altında topladıkları paraları "kasa" diye adlandırılan kişiye aktaracakları istihbaratı üzerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen zanlılarla ilgili savcılık ve mahkeme işlemi sona erdi.

A.C, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla, M.B ve Ç.M.G ise savcılıkça serbest bırakıldı.

Operasyonda şüphelilerin ev ve iş yerlerinde "himmet listesi" ve çok sayıda doküman ile dijital verilere el konulmuştu.

"70 bin lira toplamışlar"

Öte yandan, Karşıyaka ilçesinde düzenlenen "mütevelli" toplantısında FETÖ için toplanan "Kurban bağışı" ve "himmet" paralarına ilişkin soruşturma da devam ediyor. Terörle mücadele polislerinin elde ettiği doküman ile dijital verilerin incelemesinde, iddiaya konu toplantıda Kurban Bayramı öncesi toplanan yaklaşık 70 bin liranın "kasa" diye adlandırılan firari şüpheliye teslim edildiği tespit edildiği iddia edildi. 

Şüphelilerin Kurban Bayramı süresince yapılacak bağış ve yardımları organize ettikleri, toplanan paralarla FETÖ'ye kaynak sağladıkları ileri sürüldü. 

Vatandaşların dini duygularını istismar ederek "himmet" ve bağış" diye para toplayan şüphelilerin, kurban kesmeye yönelik herhangi bir hazırlık içinde olmadıkları kaydedildi.

Makbuzsuz olarak toplanan paraların resmi kayda alınmadığı, paranın, örgüt elemanlarınca başka amaçlarda kullanıldığı ileri sürüldü.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler