YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de yamaçtan düşen kişi kurtarıldı
İzmir'de yamaçtan düşen kişi kurtarıldı
24 Kasım 2015 00:22
İzmir'de çıktığı yamaçtan düşen alzaymır hastası kişi, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ve itfaiye ekiplerinin yaklaşık 3 saat süren çalışmasının ardından kurtarıldı.

Bayraklı ilçesi Onur Mahallesi'ndeki evinden ayrılan alzaymır hastası Muhittin Toprak'dan (70) haber alamayan yakınları, çevrede aramaya başladı. Aramaya katılan kişiler, patikalık bir alanda seslerine cevap vermesi üzerine Toprak'ın yerini tespit ederek, durumu AKUT ve itfaiyeye bildirdi.

Olay yerine gelen ekipler Muhittin Toprak'a soğuktan etkilenmesini önlemek için yelek giydirerek, dik ve kaygan yamaç üzerinde halatlar vasıtasıyla taşıma sistemi kurdu. Ekipler kask takarak sedyeye koydukları Toprak'ı, bulunduğu yerden düzlük alana indirdi. Muhittin Toprak'ı dar patikada bir süre taşıyan ekipler daha sonra 112 Acil Servis ekiplerine teslim etti. Toprak sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye kaldırıldı. 

Muhittin Toprak'ın oğlu İlyas Toprak, yaptığı açıklamada, babasının evde olmadığını fark ettikleri andan itibaren aradıklarını ama ulaşmakta güçlük yaşadıklarını belirtti. Babasını bulunduğu yerden çıkaramayacaklarını anlayınca AKUT ve itfaiyeye haber verdiklerini anlatan Toprak, çalışmalara katılan herkese teşekkür etti. 

AKUT İzmir Ekip Lideri Alper Özkarakaş ise kazazedenin bulunduğu alanın normal bir sedyeyle taşımaya olanak vermediğini anlatarak, bu nedenle özel bir sistem kurduklarını ifade etti. Özkarakaş, kazazede Toprak'ın bilincinin açık ve sağlık durumunun yerinde olduğunu kaydetti. 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler