YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de paralel Yapı davası
İzmir'de paralel Yapı davası
07 Kasım 2014 18:49
İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda, tamamı tutuksuz 32 emniyet mensubu hakkında 10 ile 961 yıl arasında hapis cezası istemiyle açılan davaya devam edildi.

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, iddianamede suç örgütü liderleri arasında sayılan ve beyin kanaması teşhisiyle raporlu bulunan eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan'ın dışındaki 31 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Savunmalara devam edilen duruşmada sanık Tamer Karaman, 2009 yılından bu yana istihbarat şube müdürlüğünde görev yaptığını, 3 aydır açıkta olduğunu, hiçbir usulsüz çalışmanın içinde yer almadığını, dinleme işlemlerinde görev yapmadığını söyledi.

18 Ağustos akşamı kendisinin de emniyete çağrıldığını ve sabah operasyon yapılacağının bildirilerek Karaman, toplantıda "Savcıyla konuşulduğu, avukat tutmalarına bile gerek olmadığı, ancak amirleri aleyhinde usulsüz dinleme yaptıkları şeklinde ifade vermeleri gerektiği"nin söylendiği iddiasında bulunarak, İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı'nın tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Diğer sanıklar da yasa dışı ya da usulsüz dinleme yapılması talimatı almadıklarını ve yapmadıklarını, işlemlerin ve çalışmalarının tümünün usule uygun olduğunu belirttiler.

Avukat İsmail Hakkı Küçük, savunmalarda, şubeye çağrılan bazı polislere telkinde bulunulduğunun ve belli bir doğrultuda amirlerini suçlayıcı ifade vermeye zorlandıklarının ortaya konulduğunu savundu.

Mahkeme Başkanı Hamdi Çiftçi, avukatların görevsizlik talebinin kabul edilmediğini, savunma yapmayan 3 sanığın savunmalarını bir sonraki duruşmada devam ettirmelerine karar verildiğini bildirerek duruşmanın 23 Şubat 2015'e ertelendiğini açıkladı.

-Olay

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, "çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlendiği" yönündeki bir gazetede yer alan habere ilişkin 62 müşteki ile konuyla ilgili idarenin yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmada, aralarında eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Elazığ Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı.

İlk aşamada tutuklanan 11 zanlı, bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmış, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısı Okan Bato tarafından hazırlanan iddianamede, 32 sanık hakkında 9 ayrı suçlama yöneltilerek 10 ile 961 yıl arasında değişen hapis cezası istenmişti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler