YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de kaçakçılık operasyonu
İzmir'de kaçakçılık operasyonu
19 Şubat 2015 16:15
İzmir ve Aliağa Gümrük Müdürlüklerinde yapılan denetimde, 4 milyon 445 bin lira değerinde eşyanın sahte evrakla kaçak olarak yurda sokulduğu tespit edildi.

Alınan bilgiye göre, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, İzmir ve Aliağa Gümrük Müdürlüklerinde "Bazı gümrük müşavirlerinin, temsilciliklerini yaptıkları firmalar adına tanzim edilen beyannamelerin ekinde ibraz edilen Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) dekontlarında sahtecilik yaptıkları" ihbarı üzerine çalışma başlattı.

Aliağa ve İzmir gümrüklerinde yapılan incelemede 5 firma adına işlem gören 23 serbest dolaşıma giriş beyannamesinin ekinde bulunan 22 KKDF dekontunun sahte olarak tanzim edildiği ve ilgili gümrük müdürlüklerine sunulduğu belirlendi. Bu kapsamda, toplam 4 milyon 445 bin liralık eşyanın sahte evrak ile kaçak olarak yurda sokulduğu tespit edildi.

Söz konusu sahtecilik işlemi sonucunda, firmalara ait ithalat işlemlerinde yatırılması gereken KKDF tutarının, sahte dekontlar aracılığıyla yatırılmış gibi gösterildiği ve devletin 215 bin lira zarara uğratıldığı ortaya çıkartıldı.

Olayla ilgili aralarında Gümrük Müşaviri M.C, müşavirlik firması çalışanı H.E.A. ve adı geçen firmaların lojistik işlemlerini takip eden ve gümrük işlemlerinde firmalara yardımcı olduğu belirtilen firma yetkilisi Ö.E'nin de olduğu 9 kişi hakkında "Sahte evrak, dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefetten" suç duyurusunda bulunuldu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler