YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de erken ezanın sebebi belli oldu
İzmir'de erken ezanın sebebi belli oldu
19 Temmuz 2013 18:04
İzmir'de erken okunan ezanla ilgili olarak, ezanın merkezi okunmasını sağlayan telsiz frekansının şifresinin çözülerek korsan giriş yapıldığı saptandı.

İzmir’de, dün akşam bazı bölgelerde ezanın yaklaşık 15 dakika erken okunması sebebiyle birçok vatandaş orucunu erken açarken, sorununun sebebi belli oldu.İzmir’de iftarın erken açılmasının ardından Vali Mustafa Toprak‘ın talimatıyla emniyet müdürlüğü ekipleri, ezanın erken okunduğunu belirlemek için çalışma başlattı.

Olayın sır perdesini aralamak için Hisar Camisi’ndeki cihazların kurulumunu sağlayan özel firmayla bağlantıya geçilerek gerekli incelemeleri yapması istendi.Hisar Camii’ndeki merkezi ezanın canlı okunduğu, telsiz sistemiyle bazı ilçelerdeki camilerden bu ezanın yayınlandığı, incelemelerde, ezanın merkezi okunmasını sağlayan telsiz frekansının şifresinin çözülerek korsan giriş yapıldığı saptandı. Amatör bir telsizcinin olaya karışmış olabileceği, bu yönde çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi. Bundan sonra böyle bir olay yaşanmaması için sinyal kesici cihazların kullanılmasına karar verildiği belirtildi.

İHA

Etiketler: , ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler