YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de 700 tavuk itlaf edilecek
İzmir'de 700 tavuk itlaf edilecek
17 Mayıs 2015 18:33
İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, kuş gribi nedeniyle Menderes'te 700 tavuğun tedbir amaçlı itlaf edileceğini bildirdi.

İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, Menderes ilçesi Gümüldür Fevziçakmak Mahallesi'nde kuş gribi virüsünün belirlenmesine ilişkin, "Marmara Bölgesinden civciv, tavuk, kuş getirip satanlar olmuş. Onlardan sirayet etmiş olabilir. Bakanlığımızın talimatı gereği kaynağına kadar takip edeceğiz" dedi.

Kuş gribi nedeniyle kanatlı hayvan telefinin yaşandığı mahalledeki kümesler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince dezenfekte edildi ve kanatlı hayvanlar da toplandı. İtlaf edilen hayvanlar, yerleşim yerlerinin dışında kireçlenerek gömüldü.

Çalışmaları inceleyen Güldal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölen tavuklarda virüs belirlenmesi üzerine mahalledeki 700 kanatlı hayvanın tedbir amaçlı itlaf edileceğini, bu hayvanların tazminatının sahiplerine ödeneceğini söyledi.

Virüsün nasıl geldiğinin araştırıldığını söyleyen Güldal, "Marmara Bölgesi'nden civciv, tavuk, kuş getirip satanlar olmuş. Onlardan sirayet etmiş olabilir. Bakanlığımızın talimatı gereği kaynağına kadar takip edeceğiz" diye konuştu.

Mahalleye kanatlı hayvan giriş çıkışına izin verilmiyor

Güldal, virüsün yayılma ihtimaline karşı mahalleye kanatlı hayvan giriş çıkışına izin verilmediğini belirterek, bölgenin 21 gün karantinada kalacağını, bu süre içerisinde buradaki tavuklar alındığı için steril bölge oluşturulacağını kaydetti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler