YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir yat üretiminde marka olacak
İzmir yat üretiminde marka olacak
22 Aralık 2015 11:52
İzmir Tekne ve Yat İmalatçıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (YATEK) Başkanı Aslan Bilgi, Türkiye'nin yüksek oranda ihracat potansiyeline sahip olduğu tekne ve yat sektöründe İzmir'i bir merkez haline getirecek projede son aşamaya gelindiğini bildirdi.

Bilgi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'da Türkiye'nin yakın olduğu coğrafya içinde tekne ve yat pazarının hızla büyüdüğünü, mega yatların bakım ve onarım işlerinin de ayrı bir pazar oluşturduğunu söyledi.

Kentin farklı ilçelerinde dağınık durumda bulunan yat imalatçılarının ihtisaslaşmış bir bölgede toplanması, Kuzey Ege Limanı ve sayıları hızla artan marinaların ihtiyacına yanıt verilebilmesi için Aliağa'nın Çaltıdere mevkisinde yat ve tekne üretim bölgesi oluşturma projesi hazırladıklarını anlatan Bilgi, projenin son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca onaylandığını kaydetti.

Projede tüm aşamaların tamamlandığını, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun onayına sunulduğunu dile getiren Bilgi, "Projeyle bin 200 dönüm arazi üzerine 130 üretim yeri yapılacak. Yaklaşık 5 bin kişiye istihdam yaratacak projenin 3 yıl içerisinde faaliyete geçmesini planlıyoruz. Bu tesis, aynı zamanda Avrupa'nın en büyük yat ve tekne üretim bölgesi olacak. Projenin hayata geçmesiyle İzmir, yat üretiminde bir marka haline gelecek" diye konuştu.

Bilgi, Türkiye'deki işçilik ve malzeme zenginliğinin kullanıcılar tarafından beğenildiğini, projenin hayata geçmesiyle ülkeye önemli miktarda döviz girdisinin sağlanacağını söyledi.
Kentte dağınık vaziyette tekne imalathanelerinin olduğu ve buralarda çok iyi tekneler yapıldığını aktaran Bilgi, bu işletmelerin denize olan uzaklıkları nedeniyle büyüme şanslarının bulunmadığını ifade etti.

Üreticilerin denize olan uzaklıkları nedeniyle belli bir boyutun üzerinde tekne üretmediklerini dile getiren Bilgi, şunları kaydetti:

"Denizden kilometrelerce uzakta oldukları için 10 metrenin üzerinde üretim yapamıyorlar. Yaptıkları zaman köprülerin altından geçiremiyorlar, denize ulaştıramıyorlar. Yani o tekneyi denize atamadığın sürece büyüğünü yapma şansın yok. Oysaki devletimizin sağladığı bu olanakla Aliağa'daki tekne yat imalat bölgesinde 120 metreye kadar istediği tekneyi yapabilecekler ve ihracatını yapacaklar."

Yatırımcıya cazip hale getirmeli

Aslan Bilgi, projenin hayata geçmesiyle dünyadaki büyük tur şirketlerinin ellerindeki kıymetli yatları bakımı için Türkiye'ye yönlendireceklerini söyledi.

Türkiye'nin cazip hale getirilmesi için teşvik düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğunu belirten Bilgi, sektörün Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında etkili bir rol oynayabileceğine işaret etti.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler