YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir Valisi: '5 bin mülteci Bodrum ve Kuşadası'ndan alınacak'
İzmir Valisi: '5 bin mülteci Bodrum ve Kuşadası'ndan alınacak'
04 Nisan 2016 16:33
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Yunanistan’dan gelebilecek olan mülteci sayısının yaklaşık 5 bin kişi olabileceğini belirtti.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşması kapsamında Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan gönderilen mültecilerin Dikili’ye gelmesinin ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

202 MÜLTECİ KIRKLARELİ’NE GÖNDERİLECEK 

Bugün itibariyle Yunanistan’tan üç gemi olmak üzere 202 mültecinin geldiğini belirten Vali Toprak, “İki gemi tahliye edildi, üçüncüsü yaklaşmak üzere. Burada uluslararası hukuk kuralları ve insani yaklaşımlar da dikkate alınarak, gelen göçmenlerin Yunanistan’da daha önce alınan parmak izleri ve kimlik birlikleri ile birlikte eşleştirme çalışmaları yapılarak parmak izleri uyanlar gemiden indirildi. Sağlık kontrollerinin ardından da temin ettiği otobüslerle Kırklareli’ndeki geri gönderme merkezine gönderilmesi noktasında çalışmalar başarılı bir şekilde yürüyor” dedi.

AVRUPA ÜLKELERİNE DE EŞ ZAMANLI GERİ GÖNDERİM 

Mültecilerin ülkelerine gönderileceğini vurgulayan Vali Toprak, şunları söyledi: “Geri gönderme merkezilerinde geri kabul anlaşması olan ülkelerle o anlaşma çerçevesinde, olmayanların da seyahat belgeleri ile kendi ülkelerine çıkışı gerçekleştirilecek. Burada iki nokta var. Suriyeli olan mülteciler ve onun dışında olan mülteciler. Bugün itibariyle İzmir ve Ege kıyılarında Suriye uyruklu olan göçmenlerin Dikili’den, Çeşme’den, Bodrum’dan, Güllük’ten ve Kuşadası’ndan geri gönderme merkezlerine alınacak ve ülkelerine geri gönderileceklerdir. Suriye uyruklu göçmenlerin iadesi gerçekleştiğinde de İzmir dahil hiçbir yerle iltisas kurulmadan, Yunanistan’dan direk olarak uçaklarla Adana’daki Şakir Paşa Havalimanı’na oradan da karşılıklı görüşmeler neticesinde Güneydoğu Anadolu’daki geçici barınma merkezlerine gönderilecekler. Sayın Bakanımızın da açıkladığı üzere gelen her bir Suriyeli’nin karşılığında o kamplardan belirlenen eşdeğer Suriyeli’de eşzamanlı olarak Yunanistan ve Avrupa ülkelerine gönderilecek.”

KUŞADASI, ÇEŞME, BODRUM VE DİKİLİ’DEN ALINACAK 

Önümüzdeki günlerde gelecek mültecilerin Kuşadası, Çeşme, Bodrum ve Dikili Limanı’nda iadelerinin gerçekleşebileceğini ifade eden Vali toprak, “20 Mart’tan sonra geçiş ortaya çıkara onlar da akdetilen anlaşma çerçevesinde Çeşme, Bodrum Güllük, Kuşadası Limanı, Dikili Limanı’nda iade gerçekleşecek. İade yapılan noktalarda hiçbir şekilde kamp, çadır merkezi hiçbir şekilde yapılmayacak. Geldikleri gibi limanda insani ihtiyaçları ve uluslararası hukuk kuralları yerine getirilmek suretiyle ülkemizdeki geri gönderme merkezlerine orada da gelmiş oldukları ülkelere iade edileceklerdir.”

YUNANİSTAN’DAN 5 BİN KİŞİ GELECEK 

Şu an itibariye 5 bine yakın yasadışı göçmenin 20 Mart’tan sonra Yunan adalarına geçtiğini ifade eden İzmir Valisi Mustafa Toprak, “Ancak bunların ne kadar Suriyeli, ne kadar diğer ülke uyruklarında olduğu ve bunalrı ne kadarın Yunanistan tarafında anlaşmaya uygun olarak bize gönderileceği önümüzdeki günlerde gönderilecektir. Şu an bizim bilebildiğimiz 5 bin civarında rakam var. Yarısı Suriyeli yarısı başka ülke uyruklu olabilir” ifadelerini kullandı.

Olayın başından beri Türkiye Cumhuriyeti devleti her türlü sorumluluğu yerine getirdiğini belirten Vali Toprak, insan kaçakçılığı konusunda çalışmaları özverili şekilde devam edeceğini dile getirdi.

“EGE KIYILARINDA KONAKLAMA MERKEZİ ASLA KURULMAYACAK” 

Geri kabul anlaşması ile olumlu sonuçlar aldıklarını kaydeden Vali Mustafa Toprak, Alınan t3dbirler olumu sonuçlar vermeye başlamıştır. 20 Mart’tan itibaren ülkemizi terk edip Yunanistan’a giden göçmen sayısına ciddi anlamda düşüş olduğunu gördük. Dolayısıyla akdetilen anlaşmanın olumlu sonuç verdiğini gördük. İzmir’de dahil olmak üzere Ege kıyılarında hiçbir şekilde çadır kent, konaklama merkezi bugüne kadar konuşulmamış, herhangi bir karar alınmamıştır. Bakanlığımız vermiş olduğu talimatlarda bundan sonra da böyle bir şey olmayacaktır. Bundan sonrada kamp ve kalıcı merkez sahillerimizde yapılması söz konuş değildir” diye konuştu.

Yaşlılar, çocuklar ve hasatlar olabilir Türkiye olarak yasadışı göçmen statüsü olmakla birlikte insani noktayı hibç,r şekidle bırakmadık. Her türlü sağlık kontrolleri ve her türlü yaşlıların durumları göze alınarak ince bir çalışma yapılıyor.  

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler