YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir Konak Meydanı'nın asıl ismi duyanları şaşırttı
İzmir Konak Meydanı'nın asıl ismi duyanları şaşırttı
01 Eylül 2016 08:45
Konak Meydanı olarak bilinen İzmir’in en meşhur meydanının asıl adının, Atatürk Meydanı olduğu ortaya çıktı.

İzmir’in en meşhur alanı olan ve Konak Meydanı olarak bilinen meydanın asıl isminin, Atatürk Meydanı olduğu ortaya çıktı. Neredeyse cumhuriyetle yaşıt olan Atatürk Meydanı ismi, İzmirliler tarafından "Konak Meydanı" olarak adlandırılıyor. 

AK Parti Grubu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde meydanının adının Demokrasi ve Şehitler Meydanı olması için öneride bulununca, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, meydanın asıl isminin Atatürk Meydanı olduğunu belirtti. 

Bunun üzerine AK Parti Grubu önerisinden vazgeçti ve oy birliği ile belediye kayıtlarında “Atatürk Meydanı-Konak Meydanı” yazılmasına karar verildi. Kararın ardından haritada yer alan “Konak Meydanı” yazısı da değişti, “Atatürk Meydanı” yazmaya başladı. Yıllardır kullandıkları meydanın asıl adının Atatürk Meydanı olduğu öğrenen vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

88’lik vatandaş yeni öğrendi

88 yaşındaki Suzan Manavgat, meydanı Konak Meydanı olarak bildiğini belirterek, “Atatürk Meydanı olduğunu bilmiyordum. Bunun ilan edilmesi gerekiyor. İnsanların bilmesi gerekiyor. Artık ben biliyorum ama diğer insanların da bilmesi gerekir” dedi. İlhan Ertan isimli vatandaş ise, “1979 yılından beri İzmir’de yaşıyorum ve meydanın isminin Konak Meydanı olduğunu biliyorum. Bence uygun bir ad. Bu ada tabii ki alışırız. Atatürk’ün adına nasıl alışmayız? Bizim cumhuriyetimizin kurucusu. Adı ne kadar çok yerde olursa o kadar sevinirim” diye konuştu.

Ekmek teknelerinin adına şaşırdılar

Yıllardır meydanda ekmek parası kazanan fotoğrafçılar da Atatürk Meydanı ismini duyduklarında şaşırdıklarını ifade etti. Ekmek parası kazandığı yerin adını yeni öğrendiğini söyleyen Zeki Kaya, “Buraya yıllardan beri ‘Konak Meydanı’ deriz. 50 yıldır burada yaşıyorum, adının Atatürk Meydanı olduğunu ilk defa duyuyorum. Alışırken zorlanacağım. Biri ‘Atatürk Meydanı nerede?’ diye sorarsa ‘bilmem’ derim ama Konak Meydanı’nı sorarsa hemen gösteririm” ifadelerini kullandı.

“Bu isim dillendirilsin”

Gökhan Uzunoğlu isimli vatandaş da “Bu meydanın ismini Konak Meydanı olarak biliyordum. Madem bu kadar güzel bir ismi var o zaman dillendirilmesi gerekiyor. Belediye kayıtlarında artık resmi adının kullanılacak olmasına çok sevinirim. İnsanların da bunu bilmesi gerekiyor. İnsanlar mutlaka bir süre sonra alışır” derken, İstanbul’dan İzmir’e tatile gelen Meltem Ergüç ise “Meydanın isminin Atatürk Meydanı olarak anılması gayet güzel olur. İzmir’e yakışır. Ben İstanbul’dan geliyorum ve bu meydanın adının Konak Meydanı olduğunu sanıyordum. Adının Atatürk Meydanı olması sevineceğim bir şey olur” dedi.


İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler