YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir açıklarında göçmen taşıyan bota müdahale
İzmir açıklarında göçmen taşıyan bota müdahale
13 Mart 2016 14:37
Sahil Güvenlik Komutanlığı, İzmir'in Dikili ilçesi Bademli mevkisi açıklarında düzensiz göçmen taşıyan botu engellemek için çatma veya çarpma yönteminin uygulandığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, dün saat 05.10’da Dikili ilçesi Bademli mevkisi açıklarında, düzensiz göçmenleri taşıyan lastik bir botun intikal halinde olduğu ihbarı alınmasının ardından, görevlendirilen Sahil Güvenlik botundan, söz konusu lastik botun durdurulması yönünde ikaz yapıldığı belirtildi.

Bottaki göçmenlerin durmamakta ısrar etmesi üzerine, göçmen botunun pervanesini durdurmak amacıyla halat atıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu işlemden sonuç alınamaması üzerine, açevele gönderi ile bot motorunun yakıt hortumunun kopartılmasına veya motorun durdurulmasına çalışılmıştır. Göçmenlerin hayatını riske atmamak için diğer engelleme yöntemi olan çatma/çarpma yöntemi uygulanmamıştır. Bahse konu göçmen botu yapılan tüm ikaz ve durdurma girişimlerine rağmen durdurulamamıştır. Yapılan tüm işlemler süresince göçmenlere herhangi bir zarar verilmemesine azami özen gösterilmiştir."


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler