YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İyilik yapayım derken arsasından oldu
İyilik yapayım derken arsasından oldu
14 Şubat 2013 08:06
Bursa'nın İnegöl ilçesinde cami yapımı için muhtarlığa arsasını veren 67 yaşındaki Seher Karakaya, karşılığında vaat edilen arsasının peşine düştü.

 

 
Kendisine verilen arsanın tapusunu alamayan Seher Karakaya, yaşlı bedeniyle hakkını mahkeme yoluyla arayacak.  
 
İnegöl Hasanpaşa köyü'nde 10 yıl önce köy heyeti cami yapmaya karar verdi. Cami alanı için belirlenen arazi yetersiz kalınca hemen bitişiğindeki Seher Karakaya ait olan arsayı istediler. Cami yapılacağı için 250 metrekarelik arsayı veren ancak karşılığında ev yapacak kadar arsa isteyen yaşlı kadının isteği kabul görünce hemen işlemlere başlandı ve caminin yapılacağı arsanın devir teslimi yapıldı. Ancak kadının talep ettiği arsanın işlemi yapılmadı.
 
Yıllar sonra kendisine verilen tapuyu almak için muhtarın kapısını çalan 67 yaşındaki Seher Karakaya, tapusunu alamayınca yaşlı bedeniyle hakkının peşine düştü. İyilik yaparken dolandırıldığını iddia eden Karakaya, "Ben sadece verdiğim arazinin karşılığında bana verilen arsanın tapusunu istiyorum" dedi.
 
"Muhtar beni yönlendirdi"
 
Yaşadığı süreci anlatan Karakaya, ‘‘Bizim yerimiz caminin bitişiğindeydi. Caminin yapılacağı alan dar olunca bizim arsayı bağışlamamızı istediler. Benim iki tane hasta çocuğum olduğu için 'bağışlayamam ama bana başka yerden veya arsanın bir kısmından bana yer verirseniz arsamı veririm' dedim kabul ettiler.
 
Sonra bana gelip yerini ver biz de size yer ayıralım. Köyün muhtarı ile birlikte Tapu Müdürlüğüne gittik. Muhtar birden, 'abla sana yerini satıyor musun dediklerinde evet satış yapıyorum 22 milyar da para aldım' diyeceksin’ dedi. Ben de o an fazla zaman olmadığı için herhalde ben bunlara satıyorum onlarda bana verecekleri yeri satış olarak verecekler sandım. Memur bana sorunca da 'evet paramı aldım satıyorum' dedim. Ondan sonra köye geldim. Bana verdikleri arsada kendime 2 katlı ev yaptım. Daha sonra çocuklarım hastalanınca İstanbul’a geldim" dedi.
 
"Tapumu istiyorum"
 
Yıllar sonra kendisine vaat edilen arsanın satın almadığının farkına varan Karakaya, "Çocuğumla uğraşırken aradan yıllar geçti. Sonradan düşündüm ben yerimi tapusuyla verdim. Ama bana verilen yerin tapusu yok. Çocuklarıma bir şey olursa kendimi nasıl garantiye alacağım. Köye gittim ve muhtardan tapuyu istedim. Ama beni 3 senedir. Miraslı yerdir, vekalet gerekiyor şudur budur derken oyladılar. Tapu dairesine gittim durumu anlattım ama onlarda bir şey yapamadılar.
 
Bana satış yapmışsın takas değil dediler. Ama ben madem satış yaptım bana neden yer verdiler. Ben toprağımı verdim karşılığında yer verdiler. Çıkar yolum kalmadı. Müftülüğe gittim. Onlarda bana aynı cevabı verdi. Sonra köyün muhtarını çağırdılar. Benim durumumu anlattılar. Muhtar da Bursa Valiliğine gitti. Ancak bana tapu yerine 28 sene kiralık oturma hakkı verdiler.
 
28 sene sonra çocuklarıma bir şey kalmayacak. Benim tek istediğim şey yerimin tapusudur. Bana yerimin tapusunu versinler başka bir şey istemiyorum. İçinde iki kat binam var. Ben iyilik yaptım ama dolandırıldım. Buna aza da diğer üyeler de şahitlik ediyor’’ şeklinde konuştu.
 
Seher Karakaya'nın yeğeni Cemil Karakaya ise "Daha önce burada bizim evimiz vardı. Cami yapılacağı için biz bu yerleri camiye verdik. Sonra cami inşaatı karşısında bize yer gösterildi. Seher Karakaya'da orada ev yaptı. Şu an o yerle ilgili tapu sorunu var. Tapunun çıkması için mücadele veriyor. Burası tek tapuluydu. Tapunun içerisinde müşterek kişiler vardı. Bu kişiler yerlerini camiye verdi. Bu yer karşılığında da bizlere yer gösterildi. Ama bu yerle ilgili tapu verilmedi. Muhtarla da herhangi bir münakaşa yaşanmadı. Şu an konu adli makamlarda görüşülüyor" dedi.
 
"Muhtarın art niyeti yok"
 
Hasanpaşa Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Gümüştekin ise, "Şu an konu mahkemede. Burada tapu sorunu var. Seher hanım tapuyu vermiş. Şimdi de köy tüzel kişiliği Seher hanıma tapuyu veremiyor. Seher hanımın verdiği yerin daha fazlası kendisine verildi. Verdiği arsa da kendisi ev yapamıyordu. Ev yapmaları için kendisine yer verildi. Fakat tapuyu alamadı. Öbürlerinin tapusu var tapunun nerde olduğu belli değil. Hepsi hisseli. Bu sefer mahkemeye verildi. Herkes yerini bulacak. Mahkeme süreci de 2 ay önce başladı. Ne muhtarın ne derneğin ne köy halkının art niyeti yok. Burada bir yanlışlık oldu sadece" dedi.
 
 
İHA

 

Etiketler:
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler