YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkiye'nin en pahalı caddesi
İşte Türkiye'nin en pahalı caddesi
29 Kasım 2014 11:30
İstanbul en işlek caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi'ndeki kira bedelleri dudak uçuklatıyor.

Bir mağazanın aylık kirasının ortalama 24 bin avroyu bulduğu İstiklal ve Bağdat Caddesinde bir yıllık kira getirisiyle lüks bir villa almak mümkün

Türkiye'nin en değerli caddeleri İstiklal, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı oldu. Deyim yerindeyse yer bulmanın imkansız hale geldiği İstiklal ve Bağdat Caddelerinde 100 metrekarelik bir mağazanın aylık kirası ortalama 24 bin avroyu (66  bin TL) buluyor. Basit bir hesapla İstiklal'de bir dükkanın yıllık kira getirisiyle lüks bir villa almak mümkün. JLL Türkiye Perakende Pazarı Raporu'na göre perakende sektörünün İstiklal ve Bağdat Caddeleri'ne yönelik talebi artıyor.

Bu yılın 3. çeyrek sonu itibariyle İstiklal ve Bağdat Caddeleri'nde kira bedelleri bir önceki yıla kıyasla yüzde 6.67 artış gösterdi. Bu iki caddede metrekare fiyat ortalaması 240 avro oluyor. Başka bir ifade ile, yüz metrekarelik bir mağazanın aylık kira bedeli 24 bin avroyu buluyor. Ortalama kira bedeli 200 avro civarında olan Nişantaşı bölgesi, her zamanki gibi lüks markaların en önemli merkezi olmaya devam ediyor.

İstanbul'un en gözde lokasyonları arasında olan Nişantaşı'nda 2015 yılında kira bedellerinin artan perakende talebiyle birlikte yükselmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, rapora göre 2015 yılında İstiklal, Bağdat, Bahariye ve Beşiktaş Çarşı'da kira bedellerindeki yükseliş trendi sürecek. 2015'te Alemdağ ve Nispetiye Caddeleri'nde fiyatların mevcut seviyelerini muhafaza edeceği öngörülüyor.

Yaya trafiğinin başkenti: İstiklal

İstanbul'un yaya trafiğinin en fazla olduğu caddede perakendeci talebi sürekli olarak devam ediyor. Kısıtlı arz nedeniyle mevcut kiracılar devir bedeli talep ediyor. İstiklal Caddesi'nde kira bedellerinin gelecek yılda yükselmesi bekleniyor.

Anadolu yakasında Bağdat Caddesi

Anadolu Yakası'nın en önemli merkezlerinden biri olan Bağdat Caddesi'nde pek çok kentsel dönüşüm projesi gerçekleşti. Yeni binaların perakende kullanımına uygun olması sektörün caddeye ilgisini artırıyor.

Lüksün adresi Nşantaşı

Lüksün adresi olan Abdi İpekçi Caddesi, önemli markalara ev sahipliği yapmaya başladı. Teşvikiye, Rumeli ve Valikonağı Caddeleri, merkezi konumu ve yoğun yaya trafiği sebebiyle perakende sektörünün ilgisini çekiyor.

Yükselen bölge Alemdağ Caddesi

Alemdağ Caddesi, Ümraniye'de yaya trafiğinin yoğun olduğu bir bölümde yer alıyor. Bölgeye olan talebin 2015 yılında olumlu olması ve kira bedellerinin sabit kalması öngörülüyor.

Kadıköy'ün gözdesi Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesi, tramvay yolunun varlığı  ve yoğun yaya trafiği sebebiyle Anadolu Yakası'nın önemli perakende caddelerinden biri. Ulusal ve uluslararası markaların yer aldığı caddede az sayıda mağazanın bulunması ve perakende sektörünün talebinin yüksek olması sebebiyle kira bedelleri yükselme eğiliminde.

Öğrenci bölgesi Beşiktaş Çarşı

Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bir bölge olan Beşiktaş Çarşı'da çok sayıda perakendecinin yanı sıra yeme içme markaları da konumlanıyor. Mağazaların ağırlıklı olarak Köyiçi ve Ortabahçe Caddeleri'nde toplanmış olmasından dolayı perakendecilerin taleplerine uygun nitelikte mağaza arzı sınırlı kalıyor.

Yeme-içme denilince Nispetiye Caddesi

Nispetiye Caddesi özellikle yeme-içme markalarının tercih ettiği önemli lokasyonlardan biri. Bölgedeki binaların genel olarak gıda işletmeciliğine uygun benzer nitelikler taşıması ve piyasa şartları doğrultusunda oluşan istikrarlı kira bedelleri nedeniyle 2015 yılı içerisinde perakende sektörü talebinin artması öngörülüyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler