YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Edremit'teki selin bilançosu
Edremit ve bağlı yerleşim birimlerinde, hafta sonu etkili olan kuvvetli yağışta 2 bine yakın konut ve iş yerinde hasar oluştuğu bildirildi.
İşte Edremit'teki selin bilançosu
13 Mart 2013 / 10:47 Güncelleme: 13 Mart 2013 / 10:51

 

Edremit Kaymakamı Osman Tunç, yaptığı açıklamada, ilçede hasar tespit çalışmalarının halen sürdüğünü, yağışın çok geniş bir alanı etkilediğini söyledi. Bölgede yazlık konutların fazla olduğunu ifade eden Tunç, ''Bu yüzden yağışı ve su baskınlarını duyan geliyor, hasar varsa bize dilekçeyle başvuruyor. Bu nedenle başvurular yoğunluğu azalsa da sürüyor'' dedi.
 
Tunç, dün akşama kadar yapılan başvurular ve ön incelemelere göre, ilçe merkezi ile bağlı yerleşim birimlerinde 2 bine yakın konut ve iş yerinde hasar oluştuğunu belirterek, ''Edremit merkezde 300, bağlı beldelerinden Zeytinli'de bin 200, Akçay'da 250, Kadıköy'de 40, Güre'de 70 konut ve iş yerinde hasar var. Bugün de yeni başvurular geliyor. Hemen hemen sonuna yaklaştık. Toplam hasar 2 bin civarında olacak gibi görünüyor'' diye konuştu.
 
Edremit Körfezi'nde yağışın ardından sosyal dayanışmanın arttığını ve birçok ailenin komşularının yanında kaldığını vurgulayan Tunç, evinde kalamayan bazı ailelerin belediyeler aracılığıyla pansiyonlara yerleştirildiğini, bir bölümü için de Devlet Demir Yolları Sosyal Tesisleri'nin 15 günlük tahsis edileceğini kaydetti.
 
Tarım arazilerine ilişkin kesin bir veriye henüz ulaşamadıklarını anlatan Tunç, çiftçilerin önce evleriyle ilgili sorun yaşadığını, tarla ve bahçesine henüz gitmediğini bildirdi.
 
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden (AFAD) alınan bilgiye göre de yağış ve sel suları, köprü, menfez, karayolu ile kanalizasyon ve içme suyu hattında büyük çaplı hasara yol açtı.
 
Balıkesir AFAD, kanalizasyon ve içme suyu hattıyla ilgili İller Bankası, yollar için kara yolları ekipleriyle koordineli çalışarak, sorunların kısa sürede çözülmesi amacıyla çaba harcıyor.
 
 
AA
 
Etiketler:
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler