YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'un su sıkıntısı var mı?
İstanbul'un su sıkıntısı var mı?
30 Ekim 2014 13:01
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’un 1,5 milyon metre küp su biriktirme kapasitesi olduğunu belirterek, “İstanbul’un su sıkıntısı yok” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Üsküdar DSİ 14’üncü Bölge Müdürlüğü’nde 2013-2014 Su Yılı nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Eroğlu toplantıda Türkiye’deki barajların doluluk oranları ile ilgili bilgi verdi. Suyu iyi kullanabilmek için biriktirmek gerektiğini ifade eden Eroğlu, yapılan çalışmalarla depolama seviyesini artırdıklarını söyledi.

“Suyu iyi kullanmak için biriktirmek gerekiyor”

76 şehre içme suyu temin ettiklerini kaydeden Eroğlu, “Türkiye’de suyu sulama için, sanayi için yeteri kadar verebilmek için suyu biriktirmek gerek. Barajlarda, göletlerde biriktirmemiz lazım. Biriktirme kapasitesini çok arttırdık. Toplam 134 milyar metre küp söz konusuyken, bunu 294 barajda 164 milyar metre küpe çıkardık” dedi.

Barajların doluluk oranlarının eylül, ekim ve kasım aylarında en düşük seviyeye ulaştığını kaydeden Bakan Eroğlu, “85 tane içme suyu barajı var. Bunların yüzde 37’si dolu. Su seviyesi daha da yağışlarla beraber Kasım ve Aralık ayında yükselmeye başlar. Mayıs’tan itibaren ise düşer. Özellikler Eylül, Ekim ve Kasım ayındaki doluluk oranı en düşüktür” şeklinde konuştu.

Barajların yüzde 32'si dolu

Türkiye’deki içme suyu maksatlı 85 adet barajın doluluk oranının yüzde 36,5, sulama maksatlı 214 barajın yüzde 31, enerji maksatlı 92 adet barajın yüzde 32,2 doluluk oranına sahip olduğunu belirten Eroğlu, “Toplamda 294 barajda şuanda 24 milyar metre küp suyumuz var. Barajların yüzde 32’si de dolu” diye konuştu.

İstanbul'un su sıkıntısı yok

İstanbul’un biriktirme havzasının fazla olması nedeniyle su sıkıntısı yaşanmayacağını kaydeden Eroğlu, “İstanbul’da su yeterli miktarda. İstanbul’da eskisinden daha da iyiyiz. İstanbul’da biriktirme kapasitesi 800 milyon küp. Melen ile birlikte de yaklaşık 700 milyon geliyor. Toplam 1 buçuk milyon metre küp biriktirme havzası var. Dolayısıyla her hangi bir risk yok” dedi.

Ancak büyük bir depremde su sıkıntısı olabileceğini belirten Eroğlu, “Bununla ilgili alt yapıda tedbirlerimiz var. İSKİ’yle muhteşem bir sistem kurduk. Alt yapıdan dolayı da su konusunda bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyoruz” diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler