YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'un çeşitli yerlerinde vatandaşlar demokrasi nöbeti tuttu
İstanbul'un çeşitli yerlerinde vatandaşlar demokrasi nöbeti tuttu
11 Ağustos 2016 03:55
Darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar, İstanbul'un çeşitli noktalarında "demokrasi nöbeti" tuttu

 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto eden İstanbullular, son "demokrasi "nöbeti"nde de meydanları doldurdu. 

Taksim Meydanı'nda akşamın ilk saatlerinden itibaren toplanan binlerce vatandaş, çalınan marş ve şarkılara eşlik etti.

Türk bayraklarının yanı sıra Azerbaycan ve Filistin bayrakları da bulunan vatandaşlar, "Adam İzindeyiz", "Kahraman Savaşçılar", "Dik Dur Eğilme" ve "Recep Tayyip Erdoğan" dövizleri taşıdı. 

Sunucu Nur Haktan'ın 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin çeşitli hikayeler anlattığı meydanda, vatandaşlar zaman zaman da sloganlar attı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yaptığı konuşmada, son nöbete kadar Taksim Meydanı'nı dolduran vatandaşlara teşekkür ederek, bekleyişe devam edenlerle selamlaştı, sohbet etti. 

Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da sahneden Beyoğlu AK Parti İlçe Başkanı Harun Muş ile vatandaşları selamladı.

Burada vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Bağış, milletin sadece demokrasiye değil istikrara, bayrağa ve ülkenin namusuna da sahip çıktığını söyledi. 

Artık dünyada kimsenin "Türkiye'nin demokrasisi defoludur" diyemeyeceğini aktaran Bağış, milletin üzerine sürülen tankların, kurşun yağdıran helikopterlerin, Meclis'i bombalayan savaş uçaklarının bu ülkenin vergileriyle satın alındığını ancak onları kullananların hain, şerefsiz ve alçak olduğunu kaydetti.

"Ülkede kumpas üzerine kumpas kurdular"

FETÖ'nün küçük yaşta çocukları devşirdiğini anlatan Bağış, "O devşirdikleri çocukları çaldıkları KPSS sorularıyla devlete soktular. Savcı, hakim, asker ve polis yaptılar ve o elemanları aracılığıyla bu ülkede kumpas üzerine kumpas kurdular." dedi. 

Avrupa'nın 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin tutumunu eleştiren Bağış, "Bu gece son nöbetiniz. Her an uyanık olmak zorundayız. Haşhaşilerin nasıl bukalemun olduklarını çok iyi biliriz. Kucağına oturdukları üst akıl, bunları iyi yetiştirmiş. Akıllı, uyanık olmamız lazım." diye konuştu. 

"Ölene kadar meydanlardayız"

Kasımpaşa'da oturduğunu söyleyen Nursel Mutluok (66) ise darbe girişiminin ilk saatlerinden sonra Taksim Meydanı'na çıktıklarını ve son ana kadar "demokrasi nöbeti"ne devam edeceklerini anlattı. Mutluok, "Kormuyoruz kimseden. Bunları düşünenler şeytan. Kimse bizi yenemez, yenemeyecekler de. Türkiye büyük bir devlet. Ölene kadar da meydanlardayız." ifadelerini kullandı. 

İşadamı Naim Akgün de FETÖ'nün 8 yıldan beri kendisini işini yapamaz hale getirdiğini belirterek, "İlk günden beri meydanlardayım. Devletimiz bunlarla her türlü mücadeleyi yapmalı. Özellikle yargıyı çok kötü bozdular." diye konuştu. 

Ressam Hatice Güvercin ise 2 haftadır "demokrasi nöbeti"ni sürdürdüğünü kaydederek, "Bu bizi derinden yaralayan olaylar, inşallah bir daha başımıza gelmez. Her akşam bu kalabalığı, birlikteliği görünce duygulanıyorum." değerlendirmesini yaptı. 

İstanbul'da şehit düşenler için hazırlanan anı defterine, vatandaşlar tarafından taziye mesajları yazıldı. 

Kısıklı 

Üsküdar Kısıklı'da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konutunun önünde toplanan vatandaşlar, çeşitli sloganlar atıp tekbir getirdi. 

Kur'an-ı Kerim okunan alanda, son "demokrasi nöbeti" her zamankinden daha kalabalık bir vatandaş grubu tarafından sürdürülüyor. 

Silivri 

Silivri Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan vatandaşlar ise ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto etti.

Son "demokrasi nöbeti" olması sebebiyle bekleyişlerini devam ettiren vatandaşlara, teşekkür belgesi dağıtıldı. 

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu da vatandaşlara hitap etti. 

Beykoz

Beykoz Belediye Meydanı'nda, FETÖ'nün darbe girişimini protesto için bekleyişlerini devam ettiren vatandaşları, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek selamladı.

Burada kısa bir konuşma yapan Başkan Çelikbilek, Belediye Meydanı'nın adının "15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı" olarak değiştirileceğini duyurdu.  

Kentin farklı meydanlarında devam eden "demokrasi nöbeti"ne katılanlara, su ve yiyecek ikramında bulunuldu. 

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bahçesinde toplanan ve meydanlarda bekleyişini sürdürenlere hitabı, alanlara kurulan dev ekranlardan ilgiyle takip edildi. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler