YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'dan teröre karşı tek ses
İstanbul'dan teröre karşı tek ses
23 Mart 2016 07:25
İstanbul'da görev yapan 20 diplomat ve ilçe belediye başkanları, İstiklal Caddesi'nde teröre tepki için kol kola yürüdü. Taksim meydanından yürümeye başlayan iki grup, patlamanın yaşandığı noktada buluştu.

İstanbul'un en hareketli yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi'nde geçen hafta sonu yaşanan canlı bomba saldırısına tepkiler büyüyor. Terörü lanetleyen ABD, Fransa, İngiltere, İsrail, İtalya ve Belçika gibi 20 ülkenin diplomatları ve ilçe belediye başkanları, İstiklal Caddesi'nde dün terörü protesto etmek için kol kola yürüdü. 

Süryani Kadim ve Süryani Katolik liderler Yusuf Çetin ve Yusuf Sağ, diplomatlar ve ilçe belediye başkanları, Beyoğlu Belediyesi'nde açılan taziye defterine terörü kınayan yazılar yazdı. 

Yürüyüşü Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır organize etti. Tünel ve Taksim meydanlarından yürümeye başlayan iki grup, patlamanın yaşandığı noktada buluştu. Buraya karanfiller bıraktı. İki grup daha sonra Brüksel'de yaşanan saldırı nedeniyle Sıraselviler'deki Belçika İstanbul Başkonsolosluğu'na gitti.

TERÖRE KARŞI BİRLİK 

Yürüyüşe katılanlar şu mesajları verdi:

 Belçika Başkonsolosu Henri Vantieghem: Teröre karşı birlikte hareket edilmesi gerek. Türkiye'nin yanındayız. Burada birçok ülkeden vatandaş hayatını kaybetti. İstanbul ve Brüksel'de terör saldırıları oldu. Nedeni de çok kozmopolit yerler olması. Birlik ve beraberlik içinde teröre karşı savaşmamız gerekiyor.

 ABD Başkonsolosu Charles F. Hunter: Teröristler İstanbul ve Brüksel'i vurdu. Terörizme karşı birlik olmalıyız. Ölenlerin ABD veya başka ülkelerin vatandaşı olması önemli değil. Önemli olan teröre karşı ortak tavır sergilememiz.

 Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan: Terör kimseyi ayırmıyor. Hepimize kastediyor. Terör sadece Bağdat'ta, Musul'da Diyarbakır'da değil, Paris'i de Brüksel'i de vuruyor.

 Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir: Terörü ve terörizmi lanetliyoruz. Birlik ve bütünlük içinde aşılacağına inanıyoruz.

'BİLMEDEN İZİN VERİLMİŞTİR'

Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau, Brüksel'de yaşanan terör saldırılarına ilişkin soruları yanıtladı. Trenteseau, Brüksel'de kurulan PKK çadırına ilişkin, "Türkiye'de yaşanan acılardan dolayı, çadırın kurulmasına yönelik tepkileri anlıyoruz. Ancak orada yerel makamların çadırın ne amaçla kullanılacağı tam bilinmeden verilmiş bir izin olabilir. 

Terör örgütü PKK, Belçika ve AB tarafından biliniyor. Belçika'daki fikir özgürlüğünü savunan kanun eski. Şiddete çağrı da içermiyor bu kanunlar" dedi. Trenteseau, Brüksel'deki terör saldırıları konusunda ise Belçika ve tüm müttefiklerinin sonuna kadar terörle mücadele edeceklerini söyledi.

YÜRÜYÜŞE KATILANLAR

ABD Başkonsolosu Charles Frederick Hunter, İsrail Başkonsolosu Shai Cohen, Belçika Başkonsolosu Henri Marc Jose Vantieghem, Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Avusturya Başkonsolosu Christine Wendi, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Fransa Başkonsolosu Muriel Myriam Domenach, Yunanistan Başkonsolosu Evangelos Sekeris, İngiltere Başkonsolosu Robert Leigh Turner, Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin Aquılına, Kore Cumhuriyeti Yardımcı Konsolosu Hyun-Sik Cho, İsveç Yardımcı Konsolosu Renee Johansson, Kuveyt Başkonsolosu Muhammed El Muhammed, İsviçre Başkonsolosu Monika Caroline Schmutz Kirgöz, Brezilya Yardımcı Konsolosu Jose Wilson Moreira, Arjantin Yardımcı Başkonsolosu Alicia Barone, Panama Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez Sanchez, Hırvatistan Başkonsolosu Ana Knezevic Kruc, Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abaz, Katar Başkonsolosu Halit Hamad El-Sulaiti, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu.

ÇİÇEK BIRAKTILAR

İsrail Başkonsolosu Shai Cohen'in de (üstte) aralarında bulunduğu diplomatlar saldırı yerine karanfil bırakıp mum yaktılar. Belçika Başkonsolosu Henri Marc Jose Vantieghem (üstte sağda) taziye defterini imzaladı.


SABAH

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler