YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'dan Mursi'ye destek
İstanbul'dan Mursi'ye destek
12 Temmuz 2013 06:56
Esenler Sivil Dayanışma Platformu üyeleri, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto ederek, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yanında olduklarının mesajını verdi.

Esenler Sivil Dayanışma Platformu üyeleri,teravih namazının ardından Dörtyol Meydanı'nd atoplandı.

Eğitim-Bir-Sen, Memur-Sen, Esenler Belediyesi Gençlik Meclisi, Anadolu Gençlik Derneği, Esenler Erdemli Gençlik Kulübü ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği platform adına basın açıklamasını okuyan Mahmut Balcı, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmasına dünya devletlerinin sessiz kaldığını belirtilerek, Mısır'da halkın iradesine karşı yapılan askeri darbeyi kınamak için bir araya geldiklerini söyledi.

Balcı, "Müslüman olmak namaz kılmanın, oruç tutmanın yanında aynı zamanda Suriye, Arakan, Doğu Türkistan ve Mısır'da akan kanı, zulmü, hukuksuzluğu ve katliamları gören ve bunların son bulması için çaba gösteren yürekli ve duyarlı insan demektir" ifadesini kullandı.

Mısır tarihinde yapılan ilk özgür seçimde halkın iradesiyle seçilen Mursi'nin Mısır ordusunun yaptığı darbeyle devrildiğinin belirtildiği açıklama şöyle devam etti:

"Haksızlıklara karşı durmak amacıyla bir araya geldik. Çevremizde yaşanan insanlık dışı gelişmelere karşı tepkimizi göstermek ve büyük bir utanç manzarasına dönüşen bu olaylara karşı di durmak için buradayız. Bizi birbirimize düşürmek, kardeş kanı akıtmak ve bir arada huzurla yaşayan insanları birbirine düşürmek için yoğun çaba sarfediliyor. Bizler Arakan, Gazze ve Suriye'deki zulme karşı direnen kardeşlerimize destek olmaya çalışırken aynı senaryolarla Mısır parçalanmak isteniyor. İsrail'e karşı hep yenilen Mısır ordusu şimdi gücünü Müslümanlara karşı kullanıyor."

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehine sloganların atılan gösteride, İstanbul halkının Kahire'deki Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'nı günlerdir dolduran Mısırlıların yanında olduğu belirtildi.

Basın açıklamasının ardından, Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'nda tolana darbe karşıtı Mısırılılar ve Kahire'de sabah namazında üzerlerine ateş açılması sonucu hayatını kaybeden 84 kişi için dualar edildi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler