YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'daki izinsiz gösterilerde 105 kişi adliyede
İstanbul'daki izinsiz gösterilerde 105 kişi adliyede
10 Ekim 2014 15:59
İstanbul'da, terör örgütü IŞİD'i protesto bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilerde gözaltına alınan 164 kişiden 105'i çeşitli adliyelere sevk edilirken, 59'u serbest bırakıldı.

İstanbul'da, terör örgütü IŞİD'i protesto bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilerde gözaltına alınan 164 kişiden 105'i çeşitli adliyelere sevk edilirken, 59'u serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden biri tutuklandı.

İstanbul'un Bağcılar, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Beyoğlu ilçelerinde, 7 Ekim'deki izinsiz gösterilerde 98, 8 Ekim'de gösterilerde de 66 olmak üzere 164 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerden 105'i dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı ve Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı ile Büyükçekmece, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece ve Bakırköy adliyelerine sevk edilirken, 59'u serbest bırakıldı.

Adliyelere sevk edilen 105 şüpheliden biri tutuklanırken, 104'ünün serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bu arada, İstanbul'daki izinsiz gösterilerde, 101'i polis, bir kısmı kamu olmak üzere toplam 409 aracın yakıldığı, bir kaymakamlık, bir emniyet ve 10 okul binasıyla dükkanlar ve evler dahil dahil 313 binanın hasar gördüğü bilgisi verildi.

Siirt 

Siirt'teki izinsiz gösterilerde 3 polisin yaralanmasıyla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Kentte IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıları bahane edilerek düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında güvenlik güçlerine silahla ateş ederek 3 polisin yaralanmasına neden olan 2 kişi yakalandı.

Zanlılardan birinin yaklaşık 3 ay önce Irak'ın kuzeyinden geldiği ve hakkında değişik suçlardan 25 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu bildirildi.

Bu arada yaşanan olaylarda gözaltına alınan 20 kişinin emniyetteki ifade alma işlemleri sürüyor.

Tunceli 

Terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle Tunceli’de yapılan izinsiz gösterilere katıldığı iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındığı bildirildi. 

Alınan bilgiye göre, Tunceli’de son üç gündür kent merkezinde terör örgütü IŞİD’e tepki bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde, aralarında bazı okul, Türk Telekom il binası, banka şubeleri, MOBESE sistemleri ile iş yerlerine molotofkokteyli attığı ve zarar verdiği iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı. 

Emniyet Müdürlüğünde işlemleri devam eden şüphelilerin adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Gaziantep

Vali Erdal Ata, IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin adliyeye sevk edilen 12 şüpheliden 5'inin tutuklandığını söyledi.

Ata, valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, bazı mahallelerde düzenlenen izinsiz gösterilerde 4 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Bu kişilerin rastgele açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden Ata, gelişmeleri, Kriz Yönetim Merkezi'nden takip ettiklerini vurguladı.

Emniyet güçlerinin, olaylara 130 araç ve bin 460 personelle müdahale ettiğini hatırlatan Ata, "Gözaltına alınan 12 kişi adliyeye çıkarıldı, 10'u tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi, bunların da 5'i tutuklandı, 5'i serbest kaldı. Dün gece de 11 kişi gözaltına alındı, ifade işlemleri sürüyor. Dün akşam hayatını kaybeden kişilerin olaylarla hiçbir ilgisi bulunmuyor" dedi.

Kentteki tüm okullarda gerekli tedbirlerin alındığını anlatan Ata, gelen ihbarlar doğrultusunda emniyetin gerekli çalışmayı yaptığını, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığından takviye talebinde bulunulduğunu dile getirdi. 

Olayda istihbarat zafiyetinin olmadığını savunan Ata, insanların sosyal medya üzerinden bölgede toplandığına işaret etti.

Kobani'deki olayların bahane edilerek bir yerlerden düğmeye basıldığının altını çizen Ata, "Bizde de takdir edersiniz ki bu örgütün tabanı ve sempatizanı var. Bir yerlerden mesaj geldiği zaman sokaklara dökülmeye hazır kitle var. Bazı şeyleri zafiyet olarak göstermenin anlamı yok" diye konuştu.

Gaziantep halkını sağduyulu olmaya çağıran Ata, şöyle devam etti:

"Toplumu infiale sürükleyen tutumlar vatandaşımızın ve devletimizin nazarında mutlaka değerlendirilecek, olayları kışkırtan, yönlendiren veya bizzat bu olaylara iştirak eden sorumlular hakkında yargı mercilerimiz gereken cevabı verecektir. Olaylara karışanların büyük bölümünün yaşlarının 13 ila 18 aralığında olduğunu belirledik. Özellikle çocuk ve gençler şiddetin içine çekilmeye çalışılıyor."

Ata, anne ve babalardan çocuklarına sahip çıkmalarını ve olaylardan uzak tutmalarını istedi.

Hakkari

Yüksekova ilçesinde IŞİD'in Kobani'deki saldırıları bahane edilerek düzenlenen izinsiz gösteriler sürüyor.

Bugün de Cengiz Topel Caddesi'nde bir araya gelen yüzleri maskeli gruplar, Eczaneler Sokağı'nda güvenliği sağlayan polis ekiplerine taşlarla saldırdı.

Polisin biber gazıyla müdahale bulunduğu göstericiler ara sokaklara kaçarken, ilçenin Esentepe, Yeni Mahalle, Yeşildere ve Esenyurt mahallelerinde gösteriler sürüyor.

İlçede 6 gündür devam eden izinsiz gösterilerden dolayı esnaf kepenk açamazken, atılan molotofkokteylleriyle farklı mahallelerdeki 14 okul yakıldı, birçok kamu binasının da camları kırıldı.

Kayseri

Kayseri'de, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde IŞİD'in Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) kentine yönelik saldırıları bahane edilerek düzenlenen izinsiz gösterilerde yaşamı yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Hunat Camisi'nde cuma namazı sonrası toplanan Kayseri Umut Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, ''PKK için yaşasın cehennem" sloganı attı.

Grup adına açıklama yapan, Doğru Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, terör örgütü sempatizanları tarafından IŞİD'in Suriye'nin Kobani kentine yönelik saldırıları bahane edilerek gerçekleştirilen olaylarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Bayramda fakir vatandaşlara kurban dağıtımı yapan dernek üyelerine saldırılar düzenlendiğini belirten Göktaş, ''Sakallı gördükleri her insanı katlettiler. Onlarca devlet dairesini yakarak zarar verdiler. Devletimize ait araçları yaktılar. Son olarak da Bingöl'de 2 polisimizi şehit ettiler. Ölen polislere Allah'tan rahmet diliyorum. Bunlar Müslümanlar arasında fitne sokarak yüce dinimize zarar vermektedirler ama amaçlarına ulaşamayacaklar'' diye konuştu.

Daha sonra, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki izinsiz gösterilerde yaşamı yitirenler gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından dua eden grup, olaysız dağıldı. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler