YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da 'katliam' protestosu
İstanbul'da 'katliam' protestosu
14 Ağustos 2013 17:08
Mısır’da yüzlerce insanın ölümü ile sonuçlanan müdahale, Fatih Camii’nde protesto edildi.

Mısır’daki darbecilere tepki gösteren eylemciler Müslüman Kardeşler’e "yanınızdayız" mesajı verildi. İnsani Yardım Hareketi (İHH), Özgürder ve Anadolu Gençlik Derneği gibi kuruluşların çağrısı ile bir araya gelen çok sayıda gösterici Fatih Camii avlusunda toplandı. Öğle namazının ardından toplanan kalabalık "Katil Sisi, seninleyiz Mursi" sloganları atarak darbecilere karşı mücadele eden Mısır halkına destek verdi.

"Ülkeler farklı Sisiler hep aynı, darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak, diren Mursi, diren Mısır" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler tekbir getirerek darbecileri protesto etti. Gösteriye sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra vatandaşlar da katıldı. Sanatçı Ahmet Dönmez de alanda toplanan kalabalık arasında yer aldı. Mısır bayraklarının taşındığı gösteride kürsüye çıkanlar Batı’nın Mısır’a yönelik politikalarını ve Mısır’daki darbeci Sisi yönetiminin uygulamalarını protesto etti. İHH Başkan Yardımcısı Osman Atalay, Avrupa Birliği’nin üst düzey temsilcilerinin ve ABD Dışışleri Bakanı Kerry’nin tavırlarının dikkat çektiğini söyledi. Atalay, "Kerry, Mısır’da cereyen eden olaylar için ’Mısır ordusu Mısır’da demokrasiyi inşa etmeye çalışıyor.’ İste Mısır ordusunun nasıl bir demokrasi inşa ettiğini gördük. Sabaha karşı insanlar katledildi ve katledilmeye de devam ediyorlar" dedi.

Özgürder adına konuşan Hamza Türkmen de yapılan zulmün mutlaka karşılığını bulacağını söyledi. Türkmen, 3 Temmuz’da gerçekleşen darbenin ardından Mısır halkının meydanlarda özgürlük çağrısı yaptığını hatırlattı.

Gösteriye katılanlar arasında Mısır’daki darbe sonrası gelişmelerde yakınlarını ve hatta çocuklarını kaybedenler de yer aldı. 5 arkadaşını gösteriler sırasında kaybettiğini belirten Mısırlı bir konuşmacı, insanların Mısır’da sadece Allah’ın birliğini haykırdığını ve ellerinde savunma araçları olmaksızın direnmeye devam ettiklerini söyledi. Konuşmacının sözleri sık sık tekbirlerle kesildi. Yabancı konuşmacılardan bir diğeri de iki oğlunu da gösteriler sırasında kaybettiğini belirlterek "Allah’a yemin olsun ki Sisi, çocuklarımın kanı boşuna akmayacaktır" dedi. Konuşmacı göstericiler tarafından tekbirlerle desteklendi.

Konuşmaların tamamlanmasıyla birlikte Fatih Camii avlusunda bulunan gruplar dağıldı.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler