YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da büyük deprem olacak mı? Büyük depremi tetikleyecek mi?
İstanbul'da büyük deprem olacak mı? Büyük depremi tetikleyecek mi?
16 Kasım 2015 20:33
İstanbul'da ardı ardına olan depremler İstanbullularda büyük panik yarattı. İstanbul'da meydana gelen depremler, daha büyük bir depremi tetikleyecek mi? İstanbul'daki bu depremler öncü mü?

İstanbul'daki bugün akşam saatlerinde meydana gelen 4,2'lik depremin merkezi Marmara Denizi'ydi. İstanbul'da hissedilen bu deprem, Marmara çevresinde birçok yerde hissedildi.  İlk depremin ardından iki deprem daha meydana geldi.  İstanbul'da meydana gelen depremler, daha büyük bir depremi tetikleyecek mi? İstanbul'daki bu depremler öncü mü?  İstanbul'da büyük deprem olacak mı? Büyük depremi tetikleyecek mi?

Büyük bir depremin beklendiği İstanbul'da meydana gelen orta şiddetli deprem herkesi korkuttu. İstanbul'da meydana gelen depremin artçı mı yoksa öncü mü olduğu merak ediliyor. 

İTÜ Öğretim Üyesi Okan Tüysüz, daha büyük bir depremin tetikleneceğini beklemediğini söyledi.

Tüysüz, Büyükçekmece Gölü açıklarında gerçekleşen depremin fay hattının diri olduğunu gösterdiğini ve bu tarz depremlerin sıklıkla gerçekleştiğini belirtti. Tüysüz'ün NTV'ye yaptığı açıklamaları şöyle:

"Depremin olduğu yer Büyükçekmece Gölü'nün hemen açıkları. Bu depremler bize fayın diri olduğunu gösteriyor. Fayın üzerinde hareket olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz yıllardaki depremlere baktığımızda 4 - 4,5 depremler olup arkasından küçük depremler oluyor. Bu depremin çok önemli bir deprem olmadığı kanaatindeyim.

Ama Marmara denizinde tıpkı bugün 4'ün olduğu gibi daha büyük bir deprem olacak ve hasar yaratacaktır. Mutlaka depreme karşı hazır olmamız gerekiyor. Bir gün tıpkı 4'ün olduğu gibi belki 6 belki 7 belki daha büyük bir depremle karşılaşacağız. Ama bu daha büyük bir depremi tetikler diyemeyiz."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler