YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da bisiklet yolları artıyor
İstanbul'da bisiklet yolları artıyor
07 Ekim 2015 16:15
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde bisiklet kullanımını teşvik ile sağlık, çevre ve ekonomiye katkı sağlamak için bisiklet yollarını arttırmaya çalışıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Hollanda, Danimarka, İspanya, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerinde bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Bisiklet, kentlerdeki trafik sorunun çözümünün yanı sıra sağlıklı yaşam açısından da önemli görülüyor.

Avrupa'da yılda yaklaşık 18 milyon 750 bin bisiklet satılırken Türkiye'de bu oranın 1,3 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 1 Ekim'de gerçekleştirilen "Daha Sağlıklı Bir Türkiye İçin 1 Milyon Bisiklet" kampanyasının lansman toplantısında, bisiklet yolları konusunda belediyelerin eksikliği olduğunu söylemesi üzerine, bu projelere hız verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kent genelinde yaptırdığı 79,3 kilometre bisiklet yoluna, 1050 kilometre daha eklemeyi hedefliyor.

Çalışmalar kapsamında, Sarıyer'de 6,5 kilometre uzunluğunda yeni bir bisiklet yolu daha hayata geçirilecek.

Bisiklet yolu, Sarıyer Hacıosman Metro İstasyonu'ndan başlayarak, Büyükdere Bahçeköy Yolu-Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi-Valide Sultan Caddesi-Bahçeköy Orman Fakültesi güzergahından Belgrad Ormanı girişine kadar devam edecek.

Belgrad Ormanı girişinden sonra da orman içinde mevcut bisiklet yoluyla entegre olabilecek bisiklet sürücüleri, isterlerse kendi bisikletleri ile ya da istasyondaki İSPARK bisiklet kiralama sistemiyle bu güzergahta rahat ve konforlu şekilde bisiklet kullanabilecek.

 İstanbul'un bisiklet haritası  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Avrupa Yakası'nda 19,7 kilometre bisiklet yolu kullanıma sunuldu. Bu yollar arasında, Bakırköy, İstanbul Caddesi/Küçükçekmece Atatürk Köşkü arası (0,67 kilometre), Bakırköy, Florya Sahil-Polat Otel (4,66 kilometre), Bakırköy-Zeytinburnu-Fatih, Kennedy Caddesi/Bakırköy İskele-Yenikapı (7,97 kilometre), Bakırköy, Ekrem Kurt Bulvarı/Taşhan Kavşağı-Zeytinburnu Aktarma Merkezi (3,2 kilometre), Avcılar, Avcılar Belediye Ek Hizmet Binası Arıtma Tesisi arası Peyzaj Düzenleme Projesi (3,2 kilometre) yer alıyor.

Anadolu Yakası'nda ise toplam 59,6 kilometre bisiklet yolu hizmete girdi. Maltepe-Kartal-Pendik, Bostancı Vapur İskelesi- Pendik İDO İskelesi (42,7 kilometre), Maltepe, Maltepe Dolgu Alanı (7 kilometre), Pendik, Aydos Yahya Kemal Beyatlı Caddesi (1,7 kilometre), Sancaktepe, Mimar Sinan Bulvarı (3 kilometre), Kadıköy, Bostancı-Fenerbahçe (5,2 kilometre), bisiklet yolları arasında bulunuyor.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSPARK da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması çalışması kapsamında Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi'ni (İSBİKE) hayata geçirdi. Bisikletlerini kullanabilmek için yanlarında taşımak zorunda kalan bisikletseverler artık istedikleri İSBİKE istasyonlarından bisiklet kiralayabiliyorlar.

Sistem çerçevesinde pilot bölge seçilen Kadıköy-Kartal sahil şeridindeki 10 istasyonda, 100 bisikletle İstanbullulara hizmet veriliyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler