YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a büyük ulaşım müjdesi
İstanbul'a büyük ulaşım müjdesi
04 Kasım 2014 23:00
Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, 9 Kasım Pazar günü açılışı yapılacak Aksaray-Yenikapı metro hattı ile 5 milyon insanın yaşadığı 13 ilçenin, Marmaray ile entegre olacağını söyledi.

İstanbul üzerine yaptığı araştırmalar ve bilimsel yayınlarıyla tanınan Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, 09 Kasım Pazar günü hizmete girecek Aksaray-Yenikapı metro hattının İstanbul için stratejik önemde olduğunu belirtti.

Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, “Toplamda 700 metre uzunluğa sahip bu hat, boyundan kat kat büyük bir öneme sahip.

İstanbul’daki raylı sistemler arasında en büyük entegrasyon bu kısacak hat sayesinde gerçekleşecek.  Aksaray-Havalimanı, Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile, Merter-Bağcılar tramvay hattı Marmaray ile entegre olacak.

Diğer bir ifade ile yaklaşık 5 milyon insanın yaşadığı 13 ilçe Marmaray ile entegre olacak. Pazar günü hem İstanbul için hem de İstanbullular kısa ama büyük bir adım atılmış olacak” dedi.

Hattın hizmete girmesiyle birlikte Marmaray’ın taşıdığı günlük yolcu sayısında büyük bir artış görüleceğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Recep Bozlağan, “Özellikle Taksim, Mecidiyeköy, Levent ve Maslak yönüne aktarmaların önemli bir kısmı da bu hat üzerinden gerçekleşmeye başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin halen inşa etmekte olduğu diğer metro hatlarının hizmete girmesiyle birlikte İstanbul ulaşımında büyük bir rahatlama olacak” diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler