YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a 4 yeni metro hattı geliyor
İstanbul'a 4 yeni metro hattı geliyor
17 Nisan 2015 23:04
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte 4 yeni metro hattının yapılacağını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane yerleşkesinde gerçekleştirilen meclis toplantısına katılan Topbaş, 2014 Yılı Faaliyet Raporu'nu sundu.

Topbaş, konuşmasında, hızlı ve konforlu ulaşımdan, temiz yeşil bir çevreden kültür ve sanat aktivitelerine, sağlıktan spor ve eğitime kadar İstanbulluların hayatını kolaylaştıran projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Dünyada İstanbul'un yükselişinden bahsedildiğini vurgulayan Topbaş, yaptıkları yatırımlarla şehrin marka değerinin sürekli arttığını kaydetti.

İstanbul'un küresel yatırımcının gözdesi haline geldiğini anlatan Topbaş, kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesiyle başta deprem riski olmak üzere ulaşım, altyapı, istihdam gibi konularda birçok sorunun çözümünde çok büyük mesafeler alınmaya başlandığını aktardı.

Topbaş, ciddi bir ekonomik hareketlilik sağlandığına dikkati çekerek, 2014 sonu itibarıyla 12 milyar 276 milyon 427 bin lira olan gelir bütçesi gerçekleşme oranının yüzde 103,4 olduğunu kaydetti. 

Kadir Topbaş, "Bu büyük başarı. Gider gerçekleşmesi ise 12 milyar 493 milyon 246 bin lira. Yüzde 97,1 olarak gerçekleşti. Gider bütçemizde paramız var. Gelir bütçemizde de fazlamız. Çok şükür, hedeflerimize bir bir ulaşıyoruz. İsraf etmiyoruz, kasamızı boşaltmıyoruz. Yatırımları da kesmiyoruz. İstanbul daha iyiye gidecek. Yaptıklarımız ortada, projelerimiz de. İstanbul'u finans, kültür, spor, kongre ve turizm alanlarında bir inovasyon şehri haline getirdik" diye konuştu.

İstanbul'a yeni metrolar 

Kente yaptıkları ulaşım projeleriyle ilgili bilgi veren Topbaş, 4 büyük metro hattının eş zamanlı olarak yapımına başlandığını açıkladı. Topbaş, Mecidiyeköy-Kabataş metrosunun ihalesinin yapıldığını ve yapım çalışmalarına yakında başlanacağını söyledi.

Kadir Topbaş, "14 kilometrelik Dudullu-Bostancı metrosu ile 12 kilometrelik Ataköy-İkitelli metro hatları için de kısa süre içinde ihaleye çıkılacak" ifadelerini kullandı. 

Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendirilen ve Bakırköy İDO İskelesi'nden başlayıp Bağcılar Kirazlı'ya ulaşacak 9 kilometrelik metro hattına ilişkin de bilgi veren Topbaş, bu önemli hat için ihale süreçlerinin tamamlandığını, yer tesliminin yapıldığını ve inşaat çalışmalarına yakında başlanacağını vurguladı.

Taksim Meydanı'ndaki çevre düzenleme çalışmalarının olumsuz hava şartları nedeniyle geciktiğini kaydeden Topbaş, mayıs ayı itibarıyla havaların düzelmesinden faydalanarak düzenleme çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu.

Metro hatlarının özellikleri

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre,Ataköy-İkitelli ve Bostancı- Dudullu metro hatları ihaleye çıkıyor. İki önemli merkeze yapılacak metrolarla ulaşım süresi kısalacak, konforlu toplu taşıma sağlanacak. Kabataş-Mecidiyeköy metro ihalesi yapıldı. Yeni metro hatları her iki yakada da diğer metro hatlarıyla entegre olacak.

İkitelli-Ataköy metro hattı, Ataköy'den başlayıp Marmaray ile birleşerek, Basın Ekspres Bağlantı Yolu'na paralel bir koridor izleyecek, İkitelli'de bulunan Başakşehir-Kirazlı metro hattının İkitelli Güney Sanayi İstasyonu'na ulaşacak.

Diğer taraftan Yenibosna'da halen işletilen Aksaray-Havalimanı hafif metro hattı, metrobüs ve yapılması planlanan Yenikapı-Bakırköy-Beylikdüzü metrosu ile entegre olacak. Ataköy-İkiteli metrosu, hem geçmiş olduğu güzergahta hizmet verecek hem de Kirazlı-Olimpiyatköy ve Kabataş Mahmutbey metrolarına yolcu taşıyacak şekilde planlandı. Hatta Ataköy,(Marmaray) Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimarsinan, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşağı, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi istasyonları olacak. 

Bostancı -Dudullu metro hattı

Bostancı İDO istasyonundan başlayıp Kozyatağı, İçerenköy, Türkiş Blokları üzerinden Dudullu'ya ulaşacak. Marmaray ile entegre olacak hat, Kozyatağı'nda Kadıköy-Kartal metrosuna, Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosu, Dudullu istasyonunda olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosuna bağlanacak. 13 istasyon olan hattın uzunluğu 14,27 kilometre, yolcu kapasitesi 45 bin, yolculuk süresi 22 dakika. Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türkiş Blaklorı, İMES, MODOKO, Dudullu, Yukarı Dudullu, Depo istasyonları hatta yer alıyor. 

Kabataş-Mecidiyeköy metro hattı 

Yapımına devam edilen Mahmutbey-Mecidiyeköy hattına bağlanacak Kabataş-Mecidiyeköy metro inşaatı ve elektromekanik sistemler ihalesi yapıldı. Her iki etapta da inşaat ve elektromekanik çalışmaları aynı anda yürütülecek ve daha kısa sürede metro hatları hizmete alınabilecek. 4 İstasyonun olduğu hattın uzunluğu 6.5 kilometre, yolcu kapasitesi 70 bin, yolculuk süresi 10 dakika. Kabataş, Beşiktaş, Darphane ve Mecidiyeköy istasyonları hatta yer alacak.

Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak. Kabataş-Taksim funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta, Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile Mecidiyeköy'de, Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi) ve Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey'de entegrasyon sağlanmış olacak.

Bakırköy-Kirazlı metro hattı

Kirazlı-Bakırköy İDO metro hattı, Başakşehir-Kirazlı metro hattının devamı olarak planlandı. İhalesi yapıldı, inşaat çalışmaları kısa sürede başlıyor. Bakırköy Meydan'da Marmaray'a entegre olan hat, İncirli'de Yenikapı-Otogar-Havaalanı hattına bağlanacak. İhale çalışmaları devam eden Yenikapı-incirli-Sefaköy metro hattına da İncirli'de entegre olacak. Uzunluğu 9 kilometre olan hattın yolcu kapasitesi 70 bin ve yolculuk süresi 13.5 dakika. Hattaki istasyonlar da Bakırköy İDO, Özgürlük Meydanı, Zuhuratbaba, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Mollagürani ve Kirazlı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler