YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul trafiğine İspanyol modeli
Artık ‘yürümez’ hale gelen İstanbul trafiğini ‘rahatlatacağı’ savunulan, Madrid ve Barcelona örnek alınarak yaklaşık 300 bin aracı ‘dal-çık’ modeli ile yeraltına almayı öngören tüneller için İBB Meclisi’nden oyçokluğu ile onay çıktı.
İstanbul trafiğine İspanyol modeli
20 Haziran 2016 / 08:34 Güncelleme: 20 Haziran 2016 / 12:35

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaklaşık 4 milyon kayıtlı aracın bulunduğu İstanbul’da trafik sorununa çözüm bulmak için, İspanya’nın başkenti Madrid ile Barselona kentlerini model alıp, araçları yeraltına taşıma kararı aldı.

Toplam 6 tüneli kapsayan “dal-çık” yöntemiyle yapılacak yol, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kağıthane ve Sarıyer Kilyos’tan geçecek, 300 bin araç yeraltına alınacak. İBB’de oyçokluğuyla kabul edilen plan değişikliği teklifine konu alanın çoğunlukla yapılaşmış, çok az bir kısmının boş olduğu belirtildi. Yapımı planlanan 6 tünel, TEM otoyolu ile D 100 karayolunu bağlayacak. Proje güzergâhının bir bölümü afet riskli alan kapsamında, bir kısmı da plansız alan sınırları içerisinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisinde.

ORMAN İZNİ YOK

Sarıyer-Kilyos Karayolu Tüneli Projesi’nde ise güzergâhın bir kısmı doğal sit, bir kısmı orman alanında. Söz konusu plan değişikliği için, Orman Bölge Müdürlüğü’nden ön izin alınmadı. Planlama Müdürlüğü, tünellerin imar planı ve plan değişikliği tekliflerini, “kamu yararı” nedeniyle uygun buldu.

1-20160620083517.jpg

CHP: GERÇEK ÇÖZÜM METRO 

TÜNEL planlarının oylanması öncesi CHP grubu adına söz alan İBB Meclis Üyesi Gökhan Zeybek, ulaşım probleminin alternatif yollar ya da yolları genişletmekle çözülemeyeceğini savunarak, yeni metro hatları yapılmasını önerdi.

MALİYET 2.5 MİLYAR LİRA

AK Partili Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter ise toplam 23 kilometre uzunluğunda öngörülen tünellerin her birinden günde yaklaşık 150 bin olmak üzere günde toplam 300 bin araç geçeceğini belirtti ve tünellerin toplamının 2.5 milyar liraya mâl olmasının öngörüldüğünü söyledi.

kavşakta MHP olmasaydı, nazımı dinliyecektik yahu..
 // hursit dilaver
onun adı DAL ÇIK değildir.BATTI ÇIKTIdır.o battı çıktıdan konyada 1964den beri var meşhurdur ve adı da battı çıktıdır.şimdi bizim antalyaya da menderes türel bol bol yapmakta.adam kaybettiği seçimden sonra kazandığında koltuğa oturmadan çallı-havaalanı arasına üst geçitler yapmaya başladı. şimdi daha da ilerletti. adamı durdurmak lazım.BUNDAN ÖNCEKİ CHPLİ BAŞKANI ÖZLEDİK.NE GÜZEL BİRA FESTİVALİ YAPARDI..şarampol kavşağına da nazım hikmetin şiirlerini okuduğu bir düzen yapacaktı.ama MHP vardı....
20 Haziran 2016 Pazartesi 15:05
KADİR BECEREMEZ BU İŞİ MELİHİ ÇAGIRIN İSTANBULA
 // ANGARALI
KADİR ANCAK ASFALT YOL GÖRDÜGÜ YERİN KENARINA GÖKDELENLER İNŞAA EDER BAŞKA BİİŞE YARAMADI 15 SENEDİR....
20 Haziran 2016 Pazartesi 12:53
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler