YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul ile Moskova belediyeleri arasında işbirliği
İstanbul ile Moskova belediyeleri arasında işbirliği
16 Nisan 2015 23:51
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Moskova Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'i Saraçhane'deki Başkanlık Sarayı'nda konuk etti.

İşbirliği anlaşması imza törenine, iki kardeş şehrin belediye bürokratları ve çalışanları da katıldı.

Topbaş, imza öncesi yaptığı konuşmada, anlaşmayla birlikte iki şehre de önemli kapıların açılacağını söyledi. 

Günümüz dünyasında artık tüm insanların kaderinin birbirine bağlı olduğunu ifade eden Topbaş, "Biz dünyanın geleceğine, barışına ve huzuruna ne kadar çok katkı sunarsak, dünya o kadar güzelliklere kavuşur. Rusya ve Türkiye iki kadim medeniyet. Ortak bir tarihe sahip oldukları için pek çok alanda benzerlik gösteriyor" diye konuştu. 

Topbaş, günümüzdeki yerel yönetimlerin bilgi ve deneyim paylaşımı yoluyla çok daha başarılı işlere imza attıklarına vurgu yaparak, "Her şeyden önce günümüz dünyasında yerel diplomasi, yerel ilişkiler çok önemli. Çünkü bizler yerel yöneticiler olarak halka en yakın yönetimleriz. Halkımız bizlere çok daha rahat erişebiliyor ve dertlerini söyleyebiliyor" dedi.

İki kardeş şehir İstanbul ve Moskova'nın 10 milyonu aşan nüfuslarıyla ülke ekonomilerine ciddi katkılar sağladığını belirten Topbaş, imzalanan anlaşmayla iki ülke iş adamlarının üçüncü ülkelerde de birlikte adım atabilecekleri zemini hazırladıklarını vurguladı.

Topbaş, ulaşımdan altyapıya kadar her alanda bilgi paylaşımı gerçekleştirilebileceğini bildirdi. 

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin de Topbaş'a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, son 10 yılda İstanbul'un ciddi gelişmeler gösterdiğini söyledi. 

İki şehrin nüfus ve gelişme açısından birbirine çok benzediğini ifade eden Sobyanin, "Büyükşehirlerin kaderidir ama bazı şehirlerin özellikleri vardır. Özellikle tarihi yerlerde kurulmuş yeni şehirlerin sorunları aynıdır. Bu yönden benzerliğimiz çok fazla. Bu şehirler aynı zamanda yatırımların etkin şekilde yapılacağı şehirlerdir. Ülkenin gelişimine çok ciddi katkısı olan şehirlerdir. Bu işbirliği anlaşmasıyla çok ciddi ve güzel bir adım atmış olacağız. Ticari gelişim ve ortak yatırımlar açısından şehirlerimize hayırlı olacaktır" şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından işbirliği anlaşması imzalandı. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler