YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul artık daha pahalı
İstanbul artık daha pahalı
18 Haziran 2015 12:07
Giyimden kiraya, gıdadan eğlenceye kadar 200 kalemde yapılan değerlendirmeye göre en pahalı şehir Luanda olurken, İstanbul 99'uncu sıraya çıktı

Global yönetim danışmanlığı firması Mercer'in 5 kıtada 207 şehri kapsayan araştırmasına göre İstanbul “en pahalı kentler” sıralamasında hızlı yükseldi. Geçen yıl bu sıralamanın 135'incisi olan İstanbul, bu yıl 36 sıra birden yükselerek 99'unculuğa yerleşti.

Ülkeleri dışında yatırım yapacakların, ücretlendirmelerini doğru ve etkin düzenlemek için sonuçlarına başvurduğu araştırmada, her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200'den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüyor. Araştırmaya göre 2015'in en pahalı kenti, Angola'nın başkenti Luanda oldu. Yaşama maliyetinin en düşük olduğu şehir ise Bişkek olarak kayıtlara geçti. Luanda'nın ardından Hong Kong ve Zürih 2 ve 3'üncü en pahalı şehirler olarak sıralandı. 

New York yıllardır olduğu gibi 'Amerika'nın en pahalı şehri' unvanını korudu. Geçen sene 92'nci sırada olan Washington 50'nc i sıraya yükselirken, Avrupa'nın en pahalısının Zürih olduğu belirlendi. Cenevre dünyanın en pahalı 5'inci kenti olurken, Bern 9'uncu sırada yer aldı.

Avrupa'nın yaptırımlarına maruz kalan Rusya'da alınan tedbirler Moskova'yı 41'incilikten 50'nciliğe geriletirken, Orta Doğu'nun en pahalı kenti olan Dubai, dünya listesinin 23'üncü sırasında. 151'inci sıradaki Cidde Orta Doğu'nun en ucuz şehri olurken, Dubai ve Abu Dhabi, yüksek kiralar sebebiyle 33'üncülüğe tırmandı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler