YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de 'Gezi" operasyonu
İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.
İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de 'Gezi" operasyonu
18 Haziran 2013 / 09:39 Güncelleme: 18 Haziran 2013 / 12:24

Gezi Parkı olaylarında kamu malına zarar verdikleri, halkı isyana teşvik ettikleri öne sürülenlerle polise saldırdıkları belirlenen terör örgütü üyelerine yönelik Ankara, İstanbul ve Kocaeli'nde yapılan operasyonlarda şimdiye kadar toplam 84 kişi gözaltına alındı.

Güvenlik güçlerince yapılan operasyonlar kapsamında eylemlerde polise saldırdıkları iddiasıyla terör örgütü MLKP üyesi oldukları iddia edilenlere yönelik operasyon düzenlendi. İstanbul ve Kocaeli'nde bazı evlerde yapılan aramalarda molotofkokteyli, çelik bilye, yanıcı ve patlayıcı maddelerin yanı sıra kesici aletler ele geçirildi. Olaylarda kamu mallarına zarar veren, halkı isyana teşvik ettiği belirlenenlere yönelik de Ankara ve İstanbul'da operasyon başlatıldı.

Operasyonlarda şimdiye kadar 84 kişi gözaltına alındı.

İstanbul

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 20 ilçede gerçekleştirdiği operasyonlarda yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, özel harekat polislerinin desteğiyle sabah erken saatlerde 20 ilçede, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile terör örgütü MLKP'ye yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyonda, çoğunluğu ESP ve terör örgütü MLKP üyesi yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Operasyonun devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, yaklaşık bir yıldır yasa dışı faaliyetlerini takibe aldığı terör örgütü MLKP ve ESP üyelerinin, Gezi Parkı eylemleri sırasında da polise yönelik molotofkokteylli ve havaifişekli saldırılar gerçekleştirdiğinin belirlendiği, bu kişiler hakkında Gezi Parkı olaylarıyla ilgili de işlem yapılacağı bildirildi.

Ankara

Bu arada, Ankara'da Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları ve organize ettiği iddia edilenlere yönelik başlatılan operasyonda da 25 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara'daki Gezi Parkı eylemlerini organize ettikleri ve gösterilerde polise saldırdıkları ileri sürülen kişileri tespit etti. Bunun üzerine başlatılan operasyonda, 26 farklı adreste eş zamanlı arama yapıldı.

Operasyon kapsamında 25 kişi gözaltına alınırken aramaların sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

91 kişi adliyeye sevkedildi

Öte yandan, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin gözaltına alınanlardan 91'i adliyeye sevk edildi.

Olaylarla ilgili gözaltına alınanlardan 91'i, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Burada sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ifade alma işlemleri için savcılıkların bulunduğu 7. kata çıkarıldı.

Öte yandan dün adliyeye getirilerek İstanbul cumhuriyet savcılarına ifade veren 42 kişiden 7'sinin tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildiği, 35'inin de serbest bırakıldığı öğrenildi.

Nöbetçi mahkemenin, sorgulamasını yaptığı 7 şüpheliyi serbest bıraktığı kaydedildi.

Etkin Haber Ajansı'nda arama yapılıyor

Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, Gezi Parkı olaylarında kamu malına zarar verdikleri, halkı isyana teşvik ettikleri öne sürülenlerle polise saldırdıkları belirlenen terör örgütü üyelerine yönelik çalışmaları kapsamında, sabah saatlerinde Aksaray'da bir iş merkezindeki Etkin Haber Ajansı ile Atılım Gazetesinin teknik işlerinin yürütüldüğü Güneş Ajansın ofislerine yönelik operasyon düzenlendi.

Etkin Haber Ajansı ile Güneş Ajansın ofislerinde, Terörle Mücadele ile Siber Suçlarla Mücadele şubeleri ekiplerinin arama çalışmaları devam ediyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler