YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail iç savaşın eşiğinde
Knesset Başkanı Edelstein, "Şu eşiğinde olduğumuzu düşündüğüm iç savaşa sürüklenmemek için dikkatli adımlar atmalıyız" dedi.
İsrail iç savaşın eşiğinde
05 Mayıs 2015 / 18:30 Güncelleme: 05 Mayıs 2015 / 18:40

Knesset Başkanı Yuli Edelstein, İsrail vatandaşı Etiyopyalıların gösterilerinin devam etmesi halinde ülkenin iç savaşın eşiğine gelebileceğini söyledi.

Edelstein, Knesset'in yaz dönemi açılış konuşmasında, Etiyopya asıllı İsrail vatandaşlarının devam edegelen gösterilerini, "İsrail tarihinin hüzünlü bir parçası" olarak nitelendirdi.

tnm-001.jpg

"Etiyopyalı kardeşlerimizin bu acılarından dolayı kalbimiz sızlıyor" diyen Edelstein, taraflara sağduyulu olma çağrısında bulundu.

Edelstein, "Şu eşiğinde olduğumuzu düşündüğüm iç savaşa sürüklenmemek için dikkatli adımlar atmalıyız" ifadesini kullanarak, "İsrail devleti göçmenlerin topluma adapte edilmesinde iyi bir örnek olageldi. Gelin bunu devam ettirelim" çağrısında bulundu.

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon yükselmişti. Binlerce Etiyopya asıllı Yahudi, önceki gün Tel Aviv'deki Azrieli Kulesi yakınlarında gösteri düzenlemiş, bazı ana yolları kapatmıştı. Polisin müdahale ettiği gösteride, 23’ü polis 46 kişi yaralanmış, 26 eylemci gözaltına alınmıştı.

Kudüs’te de Perşembe akşamı ırkçılık karşıtı protesto düzenleyen binlerce Etiyopyalı Yahudi'ye, İsrail askerleri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su fışkırtan zırhlı araçlarla müdahale etmişti. Protestocuların taş ve pet şişelerle karşılık vermesi sonucu 2 polis ve 12 gösterici yaralanmıştı.

Etiyopya Yahudileri

İsrail'de yaşayan on binlerce Etiyopya asıllı Yahudi'nin büyük çoğunluğu, 1984 ve 1994'teki Musa ve Süleyman adı verilen iki operasyonla ülkeye getirilmişti. Dan kabilesinin soyundan geldikleri söylenen Etiyopya asıllı Yahudiler, "Beta İsrail ( İsrail Evi ya da İsrail toplumu) ismiyle de biliniyor.

İsrail'deki sayıları 135 bin civarında olduğu belirtilen Etiyopyalı Yahudiler, devletin kendilerine karşı uyguladığı ayrımcılık, ırkçılık ve yoksulluktan şikayetçi. Ülkede yaşayan Etiyopya Yahudilerinin yarıdan fazlasının yoksul olduğu ve ancak yarısının liseyi bitirdiği belirtiliyor. İsrail vatandaşı Etiyopya Yahudilerinin öfkesinin sokağa taşmasının ardında, ülkeye geldiklerinden beri maruz kaldıkları "ırkçı ve ayrımcı" uygulamaların yattığı ifade ediliyor.

 

AA

 // Rasim DUMAN
Hicbir zaman "mesru manada" devlet kuramadilar ve kuramayacaklar. Kalplerindeki korku,endise,guvensizlik ve umitsizlik hep devam edecek. Zaten bu ruh hali onlari cildirtiyor,azginlastiriyor. Korkularini teskin icin tek carenin "zulum yapmak" oldugunu zannediyor, ve hatta inaniyorlar. Zulm ile abad olunamayacagini yakinda aci bir sekilde anlayacaklar insallah....
06 Mayıs 2015 06:05
BETER OLSUNLAR
 // şimal 61
Allah zalimin yaptığını yanına komaz! TERÖRİST İTRAİL daha beter olsun İNŞAALLAH...
05 Mayıs 2015 19:56
İSRAİL
 // NUH
İsrail zülüm üzerine kurulmuştur zülüm le abat olunmaz eryada geç toplama yahudiler hesaplaşacaktır hesabı göstermeyenler daha fazla müslümankanı dökerek gizlediler bir etopyalı ile bir rus bir ispan yahudisi aynı haklara sahip degiller gizlilik hiç bir yerde geçmiyor şeffaf olabiliyorsanız buzamanda güçlüsünüz ...
05 Mayıs 2015 Salı 19:53
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler