YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Isparta'da uçak düştü: 3 şehit var!
Isparta'nın Yalvaç ilçesinde Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri nakliye uçağı Eğirdir Gölü'nün kuzeyinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Isparta'da uçak düştü: 3 şehit var!
17 Ocak 2018 / 15:04 Güncelleme: 18 Ocak 2018 / 00:23

Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçağın Yalvaç ile Çay ilçeleri arasında bir bölgede düştüğü, uçakta 2 pilot ve bir teknisyenin bulunduğu öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, CN-235 CASA tipi askeri nakliye uçağı, Eskişehir 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığından planlı uçuş eğitimi için iki pilot ve bir teknisyenle saat 11.03'te kalktı.

Uçakla saat 12.50 civarında radar irtibatının kesilmesinin ardından hemen arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. 

Açıklamada, "Saat 14.30 sularında Eğirdir Gölü kuzeyinde uçağımızın enkazına ve üç kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır. Bu elim kaza neticesinde şehadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk milletine başsağlığı dileriz." ifadeleri yer aldı.

ISPARTA VALİSİ: YALVAÇ'IN KAŞIKARA BÖLGESİNE DÜŞTÜ

Isparta Valisi Şehmus Günaydın da yaptığı açıklamada, Yalvaç'ın Yukarı Kaşıkara Köyü yakınlarında eğitim uçuşu yapan uçağın henüz belirlenemeyen nedenle düştüğünü belirtti.

Uçağının 3 mürettebatının da şehit olduğunu vurgulayan Günaydın, şunları söyledi:

"AFAD ve jandarma ekipleri çok kısa sürede enkaza ulaştı. Özellikle köylülerimize çok teşekkür ediyorum. Bize yardımcı oldular. Şehitlerimizin Yalvaç Devlet Hastanesinde otopsi işlemleri yapılıyor. İşlemlerin ardından Eskişehir'e götürülecek. Arama kurtarma faaliyetleri çok kısa sürede tamamlandı. Uçağı, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopter, çok kısa sürede buldu. Kazadan çok kısa süre sonra olay yerine intikal etti."

Şehitlerin naaşının görevliler tarafından enkaz alanından alındığını aktaran Vali Günaydın, "Şehitlerimizin otopsi işlemleri bitmek üzere. Kazanın olduğu saate ilişkin net bilgi veremem. Kara kutusuna ulaşmaya yönelik çalışmalar sürüyor. Teknik araştırmalar sürüyor. Kaza anında ve sonrasında o bölgede sis olduğu söyleniyor ama teknik ekibin çalışmasından sonra net bir açıklama yapılır. Başımız sağ olsun." diye konuştu.

KÖYLÜLER GÖRDÜKLERİNİ ANLATTI

Kazanın ardından arama çalışmalarına katılan köylülerden Özkan Gemici, yaşadıklarını anlattı.

Gemici, kaza haberini kahvehanede otururken aldıklarını, ardından köye 12 kilometre uzaklıktaki kazanın yaşandığı tepeye gittiklerini belirtti.

Arama faaliyetlerine köylülerden Orhan Çöllü ve Sedat Karaca ile katıldıklarını vurgulayan Gemici, arazinin çamurlu olmasından dolayı binek araçların ilerleyemediği yere traktörle ulaştıklarını ifade etti.

mhfgc.jpg

Köye yakın dağlık arazide uzun süre uçağın enkazını aradıklarını kaydeden Gemici, şöyle konuştu:

"Olay yerine vardığımızda askeri helikopterlerin şehitlerimizin cenazelerini aldığını gördük. Uçağın ikiye bölündüğüne şahit olduk. O saatlerde aşırı sis vardı. Sis nedeniyle dağa çarptığını düşünüyoruz. Şehitlerimiz uçağın enkazının hemen yanındaydı. Araçla gitmek mümkün değildi."

Çamur içinde kaldıkları ve üşüdükleri gözlenen köylüler, kahvehanede ısınmaya çalıştı.

ORDU VE ESKİŞEHİR'DE YAS VAR

Bu arada, kazada şehit düşen Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa, Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve Teknisyen Kıdemli Astsubay Başçavuş Ömer Kadir Arlı'nın ailelerine acı haber ulaştırıldı.

Yetkililer, şehit Karamustafa'nın Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Mustafa Kemal Paşa Mahallesi'ndeki evinde baba Sebahattin ve anne Nezahat Karamustafa'ya şehadet haberini verdi.

Şehit Odabaşı'nın Ordu'nun Altınordu ilçesine bağlı Yaraşlı Mahallesi'nde yaşayan babası Mehmet Şefik ve annesi İnci Odabaşı'ya da acı haber iletildi.

Şehitler Karamustafa, Odabaşı ve Arlı'nın Eskişehir'de yaşayan eşlerine de acı haber iletildi.

fhxs.jpg

Sevgili Rasim Duman Kardeşim!
 // Ahmet Y.
Bahsettiğiniz konuyu hatırladım. Bu nüklüer fizikçilerimiz, toryum madeni üzerinde çalışıyorlardı. O çalışma bilgi ve belgelerin bulunduğu çanta hala kayıp. Yanlız şu bir gerçek ki, içimizde hainler olmasa, dünya bir araya gelse bize karşı, yine de hiçbiri bi halt edemez. Bizi yıkan, yine bizim içimizde ki hainler. O hainlere de verilecek en güzel ceza, halka açık meydan da idam edilmeleri. Bunları müebbet cezası asla ve kata kurtarmaz. Bunları milletin gözü önünde ipte sallandıracaksın ki, diğer hainlik yapmaya meyilli olanlara ibret olsun....
18 Ocak 2018 Perşembe 11:23
 // Uykucu
Bu casa’lari bize kim gazlamisti?...
18 Ocak 2018 11:14
 // Ömer
Sn. Duman, İşin özü; Bu gibi " adına ne derseniz deyin” Faili belli olayların Ne kadar Önem ve Etraflıca araştırıldığını anlamak için sadece Tarihlere bakmak yeterli....
18 Ocak 2018 07:19
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler