YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Isparta'da Feci Kaza: 1 ölü, 2 yaralı
Isparta'da Feci Kaza: 1 ölü, 2 yaralı
05 Kasım 2015 08:36
Isparta'da dün gece meydana gelen akıl almaz kazada park halinde duran römorka çarpan otomobilde bulunanlardan 1 kişi feci şekilde can verirken 2 kişi ise yaralandı.

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Belceğiz Köyü yakınlarında meydana gelen kazada 31 yaşındaki Nuri Korumaz’ın kullandığı otomobil, yol kenarında park halindeki gübre yüklü traktör römorkuna çarptı. 

Kaza ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. İlk yardım ekiplerinin müdahale ettiği Nuri Korumaz ve 23 yaşındaki Halil Yuva ambulansla Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi’ne götürüldü. 

Hurdaya dönen otomobilde sıkışan Veli Yalçınkaya ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Yalçınkaya'da ambulansla aynı hastaneye gönderildi. Sağlık durumu ağır olan yaralılardan Halil Yuva Isparta Devlet Hastanesi’ne, Veli Yalçınkaya ise Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. 

Tüm müdahalelere rağmen

Veli Yalçınkaya hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Nuri Korumaz'ın tedavisi ise Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi’nde devam ederken, jandarma römorkun sahibi Emin A.'yı ifadesini almak üzere karakola götürdü. 

Kazayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

Römork nedir?

Ülkemizde hızla gelişmekte olan römork ile taşımacılık, sadece tüketiciler için değil, aynı zamanda firmalar için, en düşük maliyetli taşıma yoludur.

Römorkla taşımacılığın avantajları;

1) Ek araç maliyetini ve o aracın masraflarını ortadan kalkar.

2) Römorkların bakım masrafı yok denecek kadar azdır.

3) Uzun yıllar kullanıcısına hizmet eder.

4) Çok amaçlı kullanılabilinir.

5) Rahat yükleme yapılır.

6) Römorkların kapladığı park alan azdır, kullanılmadığı zamanlarda tekerlekleri sökülerek, dikey şekilde istiflenebilir.

7) Araca ek taşıma kapasitesi sağlar.

8 ) Araç yolcu taşımak için serbest kalır.

Yürür ve mekanik aksamlarına göre römork çeşitleri:

1) Dingil sayısına göre:

Römorkler sahip oldukları dingil sayısına göre; tek dingilli ve çift dingilli diye ikiye ayrılır.

Taşınan yükün ağırlığına göre, dingil sayısı belirlenir.

Çift dingilli römorklar, tek dingilli römorklara göre daha sabit bir sürüş sağlarlar.

1500 kg’lık bir römork için, 1500 kg kapasiteli tek bir dingil kullanılabileceği gibi, 750′şer kg taşıma kapasiteli 2 dingil de tercih edilebilir.

2) Süspansiyon sistemleri : Dolphin Römork üretiminde Torsiyon dingil kulanmaktadır.

En yaygın olan sistem torsiyonlu sistemdir. Römorkun üzerine yüklenen yük arttıkça, sistem daha başarılı yaylanma sergilemektedir. Bu sisteme sahip römorkla yüksüz iken çekilmemelidir. Boş çekilmeleri gerekli ise , bozuk yollarda sıçrama yapmamaları, çeken aracı ve diğer araçları tehlikeye sokmamaları için, kum torbası gibi geçici bir yükle yüklenmeleri gerekmnektedir.

Ayarlı sistem; 500 kg’a kadar olan römorklar için uygundur. Son derece başarılı ve hassas bir süspansiyon sistemidir. Köpek taşıma römorklarında tavsiye edilir. Böylelikle hayvanların, bozuk yol şartlarında strese girmelerinin önüne geçilmiş olunur.

3) Fren sistemine göre:

Fren sistemine göre römorklar, frenli ve frensiz diye 2 gruba ayrılırlar. Aracınızın frenli veya frensiz romörk çekme kapasitesi, teknik belgede belirtilmiştir.

Frensiz römorklar, çeken aracın kendi frenleme kabiliyetine bağlı olarak yavaşlarlar ve dururlar.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler