YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçiler kendini zincirledi
İşçiler kendini zincirledi
10 Kasım 2010 19:40
İş akitleri feshedilen işçiler işçi anıtına kendilerini zincirledi

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) A.Ş'deki iş akitleri feshedilen 6 işçi, kent merkezindeki işçi anıtına kendini zincirleyerek eylem yaptı.
 

Akşam saatlerinde kent merkezindeki Güven kavşağında bulunan işçi anıtına gelen bir grup işçi, kendilerini anıta zincirledi. Diğer işçiler de anıtın etrafına oturarak arkadaşlarına destek verdi.  
 

Kendilerine sahip çıkılmadığını ve işten çıkarmalara sessiz kalındığını iddia eden işçiler, kendilerine müdahale etmek isteyen polislere de tepki gösterdi. Yaklaşık 2 saat süren ve olay yerinden geçen vatandaşlar tarafından da alkışlarla destek verilen eylem, Türk Metal Sendikası Karabük Temsilcisi Şahin Dikilitaş'ın işçileri ikna etmesi ile son buldu.
 

Eylem sonrası gazetecilere açıklama yapan Şahin Dikilitaş, KARDEMİR yönetiminin yasal hak olan sendika seçme hakkını kullanan işçileri çeşitli bahaneler ileri sürerek işten attığını iddia etti. Dikilitaş, "İşçilerin sendika seçme haklarını kullandıkları için iş akitleri feshediliyor. Fabrika yönetimi; fabrikasına sahip çıkan, zor günlerde destek olan işçileri şimdi kapı önüne koyuyor. Karabük'te sosyal barış bozuldu. Bütün yetkilileri uyarıyoruz. Bizler ekmeğimizin peşindeyiz. Bu işçi kıyımları durdurulmalıdır" dedi. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler